Slovenská komora exekútorov predložila svoj návrh kandidátov na sudcov Ústavného súdu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sudca, súd
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

BRATISLAVA 5. januára (WebNoviny.sk) – Slovenská komora exekútorov navrhla piatich kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová, jej nominantami sú Ladislav Duditš, Boris Gerbery, Peter Molnár, Ľuboš Szigeti a Marek Tomašovič.

Komora už svoj návrh predložila Ústavnoprávnemu výboru Národnej rady Slovenskej republiky. „Považujeme za mimoriadne dôležité, aby na Ústavnom súde ako kľúčovej inštitúcii právneho štátu pôsobili sudcovia profesionálne skúsení, odborne zdatní a morálne spôsobilí. Som presvedčený, že naši kandidáti tieto prísne nároky spĺňajú. Bude nám cťou, ak niektorý z nich získa dôveru Národnej rady Slovenskej republiky a následne pána prezidenta,“ uviedol prezident Slovenskej komory exekútorov Miroslav Paller.

Slovenská komora exekútorov ako stavovská organizácia súdnych exekútorov na Slovensku má právo navrhovať kandidátov na sudcov Ústavného súdu, podobne ako komory advokátov či notárov. „Na novembrovom prijatí zástupcov právnických profesií pán prezident apeloval, aby výsledkom dialógu medzi odborníkmi a politikmi boli kvalitní a čestní ústavní sudcovia a sudkyne. Slovenská komora exekútorov pristúpila k tejto úlohe s plnou zodpovednosťou a verím, že prispela svojím dielom k naplneniu cieľa, ktorým je kvalitne obsadený Ústavný súd,“ dodal Paller.

Zoznam sa definitívne uzavrie 7. januára, pričom verejné vypočúvanie kandidátov sa začne na najbližšej schôdzi Národnej rady SR. Slovensko čaká vo februári masívna výmena ústavných sudcov, keď sa ich vymení deväť z celkového počtu 13 vrátane predsedu. Národná rada SR podľa v súčasnosti platných pravidiel zvolí 18 kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu. Uchádzačom stačí získať nadpolovičnú väčšinu hlasov prítomných poslancov, najmenej však 39. Ešte na jeseň minulého roka v parlamentne neprešiel vládny návrh ústavného zákona z dielne rezortu spravodlivosti, ktorý mal upraviť súčasné podmienky voľby ústavných sudcov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Paller
Firmy a inštitúcie SKE Slovenská komora exekútorov