Slováci prehrali s Nemcami v kvalifikácií na olympiádu

Volejbal

SOFIA 8. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali vo svojom úvodnom zápase na kvalifikačnom turnaji v bulharskej Sofii o postup na olympijské hry do Londýna s Nemeckom hladko 0:3 (-19, -22, -20).

Ďalší zápas ich čaká vo štvrtok, keď nastúpia proti Fínsku.

Slováci viedli v úvode 3:2, ale potom urobili v útoku tri chyby po sebe navyše po dobrom príjme zrazu to bolo 7:3 pre Nemcov. Tí sa chytili a postupne svoj náskok zvyšovali. Nepomáhali ani striedania, v polovici setu to už bolo hrozivých 15:8 pre Nemecko.

Slovenským volejbalistom sa ešte podarilo vykresať iskierku nádeje, keď po dobre zahranom útoku Lukáša Diviša znížili na 16:20 zo svojho pohľadu, ale to bolo v prvom sete z ich strany prakticky všetko. Nemcom perfektne pracovala obrana, Slováci mali iba 39-percentnú úspešnosť útoku. Konečný výsledok 25:19 v prospech Nemecka bol reálnym odrazom diania na ihrisku.

Aj v druhom dejstve držali taktovku pevne v rukách nemeckí volejbalisti. Veľmi rýchlo sa im podarilo odskočiť na rozdiel troch-štyroch bodov a ten si rozumnou hrou udržiavali. V závere sa síce zverenci trénera Štefana Chrtianskeho dostali na rozdiel dvoch lôpt (22:20), ale súper si už ponúkanú šancu nenechal vziať a po výsledku 25:22 viedol už 2:0.

Tretí set bol vyrovnaný iba do stavu 5:5. Potom Nemci ušli na 8:5 a keď po dvoch bodoch priamo po servise Tischera ich náskok narástol na 17:11, bolo prakticky o víťazovi zápasu rozhodnuté. Tretí set prehrali Slováci 20:25 a celý duel hladko 0:3.

Výsledok:

Nemecko – Slovensko 3:0 (19, 22, 20)

80 min, rozhodovali: Yener (Tur.) a Dudek (Poľ.), 1000 divákov

Zostavy

Slovensko: Skladaný, Bencz, Kohút, Kmeť, Ogurčák, Lukáš Diviš st., libero Hupka (Masný, Michalovič, Piovarči, Štefan Chrtiansky ml.)

Nemecko: Tischer, Grozer, Popp, Kaliberda, Böhme, Günthör, libero M. Steuerwald (Schwarz, Schöps, Kampa).

Reakcie:

Štefan Chrtiansky (tréner SR): „Pripomínalo mi to náš prvý prípravný zápas pred turnajom proti Bulharom, keď sme mali presne tie isté problémy. Slušne sme prihrávali, ale efektivita útoku bola malá. Na druhej strane Nemci hrali pokojne, po dobrej prihrávke skórovali. Mali vyše 60-percentnú úspešnosť v útoku, kým mi sme mali pod päťdesiat percent. Počas zápasu sme zatlačili servisom a pozbierali sme nejaké body, ale celkovo sme mali od začiatku neisté údery a to poznačilo celý duel. Boli sme zo začiatku ustráchaní. Nedaril sa nám ani servis a spoločne s útokom to bola dnes naša slabina. V úvode som vystriedal nahrávačov, keď som dal dole Skladaného, ale nebolo to o jeho zlom výkone. Príchodom Petra Michaloviča sa hra trochu zrýchlila hlavne za hlavu, mal tam veľmi dobré momenty, ale nestačilo to. V druhom zápase proti Fínom musíme hrať v útoku oveľa lepšie.“

Michal Masný (kapitán SR): „Začali sme veľmi zle. Od začiatku sme robili ľahké chyby najmä v útoku. Po takom vstupe je ťažké sa vrátiť do zápasu, ale skúšali sme to celý čas. Snažili sme robiť to najlepšie, čo nám malo pomôcť. Vždy, keď sme náskok znížili, prišli naše ďalšie ľahké chyby a opäť sa to s nami viezlo. Takisto musíme zlepšiť servis, pretože dnes sme súperovi žiadne problémy našim podaním nenarobili.“

Lukáš Diviš st. (smečiar SR): „Úplná katastrofa. Hrozné, hrozné, hrozné. Ani neviem, čo by som k tomu dodal. Mali sme veľmi zlý deň. Od začiatku to bola v našom podaní taká malá katastrofa. Musíme na to veľmi rýchlo zabudnúť a do ďalšieho zápasu ísť s čistými hlavami.“