Slnko v sieti predstavilo nominácie za rok 2023, dominuje čierna komédia Invalid a popri nej aj historická dráma

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slnko v sieti
Slnko v sieti za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe získala Judit Pecháček za postavu Juliši vo filme PIARGY. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ocenenie Slnko v sieti pozná nominácie za rok 2023. Ako informovala Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA), o nomináciách rozhodovali jej členovia. Do 18 kategórií, ktoré posudzovali, bolo prihlásených celkovo 34 filmových a televíznych diel.

„V kategórii Najlepší hraný film vyberali spomedzi 11 filmov, v kategórii Najlepší dokumentárny film spomedzi 13 filmov a v kategórii Najlepší animovaný film vyberali ten najlepší zo 6 prihlásených prác,“ informuje SFTA.

Zisk 13 nominácií

Nomináciám dominujú čierna komédia Invalid v réžii Jonáša Karáska a historická dráma Slúžka od Mariany Čengel Solčanskej, oba filmy získali po 13 nominácií. O cenu za Najlepší hraný film budú bojovať s drámou Svetloplachosť.

Okrem nominácie za Najlepší hraný film bol Invalid nominovaný aj v kategóriách Najlepšia filmová réžia, Najlepší filmový scenár, Najlepší kameramanský výkon, Najlepší filmový strih, Najlepší filmový zvuk, Najlepšia filmová hudba, Najlepší architekt – scénograf, Najlepšie kostýmy, Najlepšie masky, Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe a Najlepší mužský herecký výkon, a to ako v hlavnej, tak aj vo vedľajšej úlohe.

Najlepší ženský herecký výkon

„Snímka Slúžka obsadila nominačne takmer všetky tie isté kategórie, avšak namiesto nominácie za hlavnú a vedľajšiu mužskú rolu získala jednu v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe a až dve v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe,“ uviedla SFTA.

Svetloplachosť, režírovaná Ivanom Ostrochovským a Pavlom Pekarčíkom, je nominovaná aj v kategóriách Najlepšia filmová réžia a Najlepší filmový strih. Po druhýkrát bude ocenenie odovzdávané aj v kategórii Najlepší televízny film/séria/seriál.

Seriálový nominanti

Uchádzať sa oň budú seriál Dunaj, k vašim službám od Petra Hofericu a Petra Magáta, Matematika zločinu režiséra Petra Bebjaka a od Mariany Čengel Solčanskej to budú Tri zlaté dukáty.

„Slávnostné vyhlásenie národných filmových cien Slnko v sieti za rok 2023 sa uskutoční 26. apríla 2024 o 20:30 hod. v priestoroch Slovenského rozhlasu,“ informovala SFTA. Priamy prenos z odovzdávania ocenení bude, už tradične, vysielať verejnoprávny vysielateľ na Jednotke.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan OstrochovskýJonáš KarásekMariana Čengel SolčanskáPeter bebjak
Firmy a inštitúcie Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA)