Škótska ministerka Sturgeonová chce pokračovať vo svojej kampani za nezávislosť Škótska

Scotland's First Minister Nicola Sturgeon is seen as Britain's King Charles III and Camilla, the Queen Consort, arrive at Edinburgh Airport, Monday, Sept. 12, 2022. King Charles arrived in Edinburgh on Monday to accompany his late mother’s coffin on an emotion-charged procession through the historic heart of the Scottish capital to a cathedral where it will lie for 24 hours to allow the public to pay their last respects
Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová. Foto: Sita/AP

Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová v nedeľu uviedla, že bude pokračovať vo svojej kampani za nezávislosť Škótska od Spojeného kráľovstva, a to aj v prípade, že britský najvyšší súd zamietne žiadosť o povolenie na vyhlásenie nového referenda o nezávislosti.

Sturgeonová chce usporiadať referendum na budúci rok v októbri, no britská vláda v Londýne s tým nesúhlasí. Najvyšší súd má od utorka vypočuť argumenty o tom, či poloautonómna škótska administratíva môže zorganizovať hlasovanie o nezávislosti bez súhlasu Londýna.

Škótsko odmietlo nezávislosť v referende v roku 2014, keď 55 % voličov uviedlo, že chce zostať súčasťou Británie. Tamojšia vláda sa stavia proti novému referendu o nezávislosti a tvrdí, že táto otázka bola predchádzajúcim hlasovaním vyriešená.

Sturgeonová však oponuje a argumentuje tým, že krajina sa odvtedy zmenila, predovšetkým v dôsledku odchodu Británie z Európskej únie, s čím nesúhlasila väčšina Škótov. Tvrdí, že Škótsku by sa po ekonomickej stránke darilo lepšie, ak by nebolo súčasťou Spojeného kráľovstva.

Škótsko a Anglicko sú politicky zjednotené od roku 1707. Škótsko má od roku 1999 vlastný parlament a vládu a vytvára si vlastné politiku v oblasti verejného zdravia, vzdelávania a iných záležitostí. Britská vláda v Londýne kontroluje záležitosti ako obrana a fiškálna politika.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nicola Sturgeonová