Skončila sa meteorologická zima, v Bratislave bola najteplejšia v histórii

Teplomer, zima, mrazy
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Bratislava zažila najteplejšiu zimu v histórii meteorologických meraní. V oblasti hlavného mesta skoro vôbec nemrzlo a sneh sa jej taktiež vyhýbal. „V histórii pozorovaní v Bratislave bola táto zima najslabšia na mráz aj na sneh,“ konštatoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na Facebooku.

SHMÚ pripomína, že takzvaná meteorologická zima sa skončila 1. marca. „Na celom území Slovenska bola ako celok veľmi teplá,“ uviedli meteorológovia. Aktuálnu zimu radia ako druhú až tretiu najteplejšiu v histórii pozorovaní.

Mimoriadna bola zima 2019/2020 najmä v Bratislave, kde zaznamenali hneď dva historické rekordy. Najnižšia teplota celej zimy bola len – 6,1 °C. Doterajší rekord bol – 7,0 °C v zime 2006/2007. „Práve sa končiaca zima bola v našom hlavnom meste mimoriadna aj ohľadne snehovej pokrývky,“ uviedol SHMÚ.

Na stanici na letisku bola súvislá snehová pokrývka iba jeden deň, a to 2. decembra ráno. Dosahovala pritom len jeden centimeter. „Okrem tohto dátumu sme počas tejto zimy v Bratislave na letisku súvislú pokrývku nemali ani raz,“ konštatovali meteorológovia.

Rovnaká situácia so snehom bola v Bratislave aj v zime 1997/1998, keď sa len v jednom dni vyskytol len jeden centimeter snehu. Bolo to dňa 8. decembra 1997.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav