Šimečka: Som rád, že sa premiér Fico cíti lepšie. Na jeho politike sa však nič nezmenilo a jeho vystúpenie bolo sklamaním (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Šimečka
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Reprofoto: Progresívne Slovensko
Tento článok pre vás načítala AI.

Predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka je rád, že sa premiér Robert Fico (Smer-SD) cíti lepšie. Zároveň však tvrdí, že na jeho politike sa nič nezmenilo.

Vystúpenie bolo politickým sklamaním

Jeho prvé vystúpenie po atentáte bolo politickým sklamaním. Premiér 14 minút obviňoval médiá, opozíciu, umelcov, aj našich zahraničných partnerov. Namiesto toho, aby aktívne prispel k spoločenskému zmieru, nazval atentátnika ,aktivistom politickej opozície´ a opakoval konšpirácie o celosvetovom sprisahaní Sorosa proti Slovensku,“ uviedol Šimečka.

Dodal, že premiérových slov je mu naozaj ľúto, keďže mu všetci držali palce, aby sa čím skôr zotavil. „Všetci sme čin atentátnika ostro odsúdili, všetci sme dúfali, že naozaj vykročíme k spoločenskému zmiereniu. Lenže z prvého vystúpenia sa zdá, že premiér Fico ho odmietol. Úprimne ma teší, že zdravotný stav premiéra sa zlepšuje. Prajem mu, aby sa mohol čo najskôr vrátiť do práce. Jeho vystúpenie však potvrdilo všetky dôvody, pre ktoré sme presvedčení, že Smer-SD je potrebné politicky poraziť v demokratických voľbách,“ uzavrel Šimečka.

Mal príležitosť prekročiť svoj tieň

Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) je Ficova reakcia v priamom rozpore s volaním po upokojení spoločnosti na Slovensku. Súčasne sa ostro ohradila voči akémukoľvek spájaniu atentátnika a jeho činu s ich politikou.

Robert Fico mal príležitosť prekročiť svoj tieň a svoju minulosť. Mohol ukázať veľkosť štátnika. Miesto pokusu o celospoločenský zmier a urobenie kroku späť aj z jeho strany sme sa však dočkali presného opaku. Hádzanie špiny na opozíciu, médiá, mimovládny sektor či konšpirácie o Sorosovi, vražde Kuciaka či zahraničných snahách určovať slovenskú politiku sú skutočne cez čiaru. Takto sa naša spoločnosť nielenže nikam nepohne, naopak, jej rozdelenie a nenávisť budú ešte väčšie,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.

Predseda vlády Robert Fico sa v stredu prvýkrát po atentáte z 15. mája prihovoril ľuďom vo videu. V úvode uviedol, že sa ho pre jeho politické názory pokúsil „zavraždiť aktivista slovenskej opozície„. Tvrdí, že je načase urobiť prvý krok, ktorým je odpustenie. Fico očakáva, že „protivládne“ médiá„, „politické“ mimovládne organizácie „financované zahraničím“ či opozícia začnú bagatelizovať pokus o jeho vraždu.

Podľa Fica budú tvrdiť, že išlo o útok poblúzneného človeka, že medzi ním a opozíciou neexistovali žiadne prepojenia a taktiež, že poškodenie jeho zdravia nie je vážne.

Vždy som si chránil svoje súkromie, preto aj teraz sa obmedzím len na konštatovanie, že útok mi spôsobil vážne poškodenie zdravia, opakované operácie, veľa bolesti a utrpenia. Bude malý zázrak, ak sa do práce vrátim o niekoľko týždňov,“ informoval.

Vo videu súčasne požiadal „protivládne“ médiá a predovšetkým tie, ktoré sú „spoluvlastnené finančnou štruktúrou Georgea Sorosa„, aby sa cestou bagatelizovania nepúšťali a rešpektovali závažnosť dôvodov pokusu o vraždu či následkov tohto pokusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingMichal ŠimečkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie Európska úniaPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD