Sex bez súhlasu je trestným činom v každom prípade, pripomína Karasovo ministerstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sexuálne násilie, znásilnenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V prípade, že páchateľ zneužije bezbrannosť obete na sexuálny útok, ide o trestný čin, a to aj vtedy, ak sa obeť bránila len slovne, fyzicky sa brániť nevedela alebo bola z iného dôvodu pasívna.

Podmienka trestnosti

V súvislosti s novelou Trestného zákona, ktorej súčasťou je nová definícia súhlasu, ktorá sa týka aj trestného činu znásilnenia a iného sexuálneho násilia, to pripomína Ministerstvo spravodlivosti SR. Táto zmena má podľa rezortu za cieľ jednoznačne potvrdiť, že podmienkou trestnosti nie je aktívne bránenie sa obete.

Ministerstvo v tejto súvislosti kritizuje šírenie nepravdivých informácii, ktorého sa dopúšťajú aj politici. Z ich vyjadrení môže podľa rezortu vyplynúť, že zneužitie bezbrannosti ženy či inej obete sexuálneho násilia, ktorá sa slovne alebo fyzicky nevie brániť, nie je trestné.

Nebezpečná dezinformácia

Ministerstvo zdôrazňuje, že spolu s rezortom vnútra a Policajným zborom považujú šírenie takýchto tvrdení za nebezpečnú dezinformáciu, pri ktorej hrozí, že by mohla byť pochopená ako návod na páchanie trestných činov.

„Ak niekto zneužije bezbrannosť kohokoľvek na sexuálny útok, a obeť sa v dôsledku jej bezbrannosti nevedela slovne alebo fyzicky brániť, aj tak ide o trestný čin,“ zdôraznil rezort spravodlivosti.

Typicky môže podľa ministerstva ísť o situácie, keď útočník zneužije svoju fyzickú prevahu a obeť zo strachu „zamrzne“, teda nevie klásť aktívny odpor.

„Rovnako môže ísť o situácie, v ktorých je obeť pod vplyvom alkoholu alebo iných látok (nerozhoduje, či jej ich podal útočník) a rovnako sa nedokáže brániť,“ vysvetlilo ministerstvo.

Rezort zdôrazňuje, že spomenuté konania sú trestné už podľa platného právneho stavu. Napriek tomu pristúpil k precizovaniu právnej úpravy v časti upravujúcej súhlas poškodeného.

Znásilnenie s prítomnosťou násilia

Súčasťou predloženého návrhu novely Trestného zákona je preto aj ustanovenie vo všeobecnej časti v znení: „Za súhlas nemožno považovať, ak poškodený na konanie páchateľa slovne alebo fyzicky nereagoval,“ dodalo ministerstvo spravodlivosti.

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) v utorok 7. februára kritizovalo, že poverený minister spravodlivosti Viliam Karas plánuje v Trestnom zákone ponechať paragraf podmieňujúci znásilnenie prítomnosťou násilia.

„Je smutné, že minister spravodlivosti to vníma ako problém a argumentuje dávno vyvráteným názorom založeným na stereotypných predstavách a predsudkoch voči preživším osobám, pričom ignoruje skúsenosti zo zahraničia. Dokazovanie by nebolo o nič zložitejšie ako v súčasnej dobe, keď fyzické známky násilia nemusia byť vždy prítomné,“ uviedla podpredsedníčka PS Lucia Plaváková.

Dodala, že tak ako pri iných činoch, i tu by kľúčovým dôkazom aj naďalej boli výpovede. PS v novembri 2021 navrhlo zmenu definície znásilnenia, ktorá bola založená na absencii súhlasu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Lucia PlavákováViliam Karas
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRPolicajný zbor SRPS Progresívne Slovensko