Severokórejská ministerka zahraničia je na trojdňovej návšteve Moskvy, stretne sa s Lavrovom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Severokórejská ministerka zahraničia Čche Son-hui je na trojdňovej návšteve Moskvy. Jej delegácia pricestovala do ruskej metropoly v nedeľu, informovala severokórejská tlačová agentúra KCNA.

Čche sa má v utorok stretnúť s jej rezortným kolegom Sergejom Lavrovom, uviedla hovorkyňa ruského rezortu zahraničia Maria Zacharovová. Ministerka prišla do Ruska na jeho pozvanie.

Vo svete narastajú obavy

Hovorca juhokórejského ministerstva pre zjednotenie uviedol, že dôsledne sledujú návštevu Čche v Rusku. Zároveň obvinil Moskvu a Pchjongjang z „udržiavania nezákonných aktivít spolupráce vrátane výmen zbraní“.

Návšteva sa totiž odohráva v čase rastúcich medzinárodných obáv z údajnej zbrojnej dohody medzi Ruskom a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR). Spojené štáty a Južná Kórea tvrdia, že KĽDR poskytla Moskve zbrane pre jej vojnu na Ukrajine vrátane delostreleckých zbraní a rakiet.

Severokórejské rakety na Ukrajine

Americká vláda tvrdí, že má dôkazy o tom, že ruské sily použili na Ukrajine severokórejské rakety a minulý týždeň v spoločnom vyhlásení so Soulom a ďalšími partnermi uviedli, že na oplátku za rakety KĽDR dostáva cenné technické a vojenské poznatky.

Rusko aj Severná Kórea popierajú tvrdenia o transferoch zbraní.

KĽDR medzičasom v pondelok oznámila, že cez víkend otestovala balistickú raketu stredného doletu na pevné palivo, ktorá mala hypersonickú bojovú hlavicu. Krajina sa usiluje o vývoj zbraní, ktoré sú ťažšie detegovateľné.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária ZacharovováSergej Lavrov