Šešelj pobúril Chorvátov, slávil jednu z najväčších masakier

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojislav Šešelj
Kontroverzný líder ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany Vojislav Šešelj. Foto: SITA/AP

BELEHRAD 19. novembra (WEBNOVINY) – Kontroverzný líder ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS) Vojislav Šešelj po svojom dočasnom návrate do vlasti opäť rozhorčil príslušníkov nesrbských národov, keď najnovšie „ocenil“ masakru Chorvátov v meste Vukovar z roku 1991.

Do chorvátskych médií zaslal oficiálne tlačové stanovisko, v ktorom deň spomienky na masakru označuje „dňom vukovarského oslobodenia,“ informuje v stredu spravodajský portál Balkan Insight. Chorvátski politici na kauzu reagovali s rozhorčením a prezident Ivo Josipovič prostredníctvom svojho konta na Twitteri vyzval na jeho okamžitý návrat do Haagu, odkiaľ ho Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) dočasne prepustil.

Chorváti si 20. novembra pripomínajú jednu z najväčších masakier proti svojmu obyvateľstvu zo strany Srbov, ktorá sa začala 20. novembra 1991 v meste Vukovar. To sa stalo jedným z najväčších symbolov boja Chorvátov za nezávislosť počas balkánskych vojen z 90. rokov. V roku 1991 z tamojšej nemocnice Srbi odviedli viac ako 250 príslušníkov iných juhoslovanských menšín – predovšetkým Chorvátov – a zmasakrovali ich. Na etnicky zmiešané mesto si vtedy nárokovali tak Chorváti ako aj Srbi. V súčasnosti je mesto pod správou Chorvátska, je však domovom početnej srbskej menšiny a miestom občasných stretov medzi oboma etnikami.

ICTY v piatok schválil Šešeljove prepustenie pre zlý zdravotný stav obžalovaného, ktorý trpí rakovinou hrubého čreva rozšírenou do pečene. Tribunál tak Šešelja nestihol odsúdiť za množstvo závažných zločinov, ktorých sa údajne dopustil počas vojen v Juhoslávii pred 20 rokmi na nesrbskom obyvateľstve. Šešelja obvinili z vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a etnických čistiek v rozsiahlych častiach Bosny, Chorvátska a srbskej severnej provincie Vojvodina. Do rúk tribunálu sa vydal ešte v roku 2003. Žalobcovia v jeho prípade navrhujú potrestať ho 28-ročným pobytom vo väzení. Šešelj akúkoľvek vinu popiera.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivo JosipovičVojislav Šešelj