Šéfredaktori slovenských médií odmietli útoky na novinárov. Fico a Blaha burcujú svojich sympatizantov k vyhrážkam, tvrdia

Robert Fico, Ľuboš Blaha
Predseda strany Smer-SD Robert Fico a Ľuboš Blaha (vzadu) boli hlavnými aktérmi burcovania proti prezidentke Čaputovej na proteste v Nitre. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 28. februára, 17:03

Šéfredaktori slovenských médií odmietli útoky na novinárov. Stoja sa Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) i za moderátorkou Martou Jančkárovou, podľa nich neurobili nič zlé. Šéfredaktori dodali, že poniektorí politici robia z novinárov terče a podnecujú voči nim nenávisť, a to svojimi vyjadreniami, v ktorých ich označujú za zradcov a nepriateľov národa.

Výhražné e-maily aj telefonáty

Ani piate výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nie je pre nich dostatočné memento,“ píše sa v stanovisku.

Moderátorka Marta Jančkárová dostala výhražné e-maily i telefonáty po tom, ako odmietla účasť Ľuboša Blahu (Smer-SD) v diskusnej relácii. Blaha nebol do diskusie pozvaný.

Burcovaní Robertom Ficom a Blahom sa jej ich sympatizanti vyhrážajú likvidáciou za správne a legitímne rozhodnutie verejnoprávnej televízie,“ uviedli šéfredaktori.

K stanovisku sa pripojili šéfredaktori

Doplnili, že novinári viacerých médií zažili podobné útoky, pri ktorých sympatizanti a trolovia prijali klamstvá a vyhrážky politikov ako povel. „Dnes je to povel na verbálny útok, zajtra možno znovu pre niekoho pohnútka na fyzickú likvidáciu,“ myslia si šéfredaktori.

K stanovisku sa pripojili šéfredaktorka SME Beata Balogová, šefredaktor aktuality.sk Peter Bárdy, šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný, šéfredaktor Investigatívneho centra Jána Kuciaka Lukáš Diko, šéfredaktorka Nového Času Júlia Kováčová, šéfredaktor Pravda Ľubos Kamenistý, šéf spravodajstva Rádia Expres Peter Palovič, zástupca šéfa spravodajstva Rádia Express Braňo Závodský, riaditeľ spravodajstva a programu TV JOJ Roland Kubina, šéfredaktor Postoja Martin Hanus, šéfredaktor .týždeň Štefan Hríb, zastupujúca šéfredaktorka Euractiv Slovensko Lucia Yar, šéfeditorka Startitup Zuzana Janíková, šéfredaktor Korzár Jaroslav Vrábeľ, šéfredaktorka Plus Jeden Deň Ivana Mandáková, zastupujúci šéfredaktor Hospodárskych novín František Kvarda, šéfredaktorka Vasárnap Györgyi Liszka, šéfredaktorka TA3 Martina Balleková, riaditeľ digitálneho obsahu TA3 Adrián Potančok, šéfredaktor JOJ 24 Dárius Haraksin, šéfredaktor Napunk Zoltán Szalay, šéfredaktor Új Szó Csaba Nyerges, šéfredaktor The Slovak Spectator Peter Dlhopolec, šéfredaktor TASR Marián Kolár, riaditeľ spravodajstva a publicistiky televízie Markíza Henrich Krejča a šéfredaktor agentúry SITA Martin Dargaj.

Slovenský syndikát novinárov zdôrazňuje, že nenávistný obsah namierený proti zamestnankyni verejnoprávneho média a jej rodine nemôže byť akýmkoľvek spôsobom ospravedlniteľný a tolerovaný.

Porušuje základné princípy slobody tlače

„Obsah, ktorý sme sprostredkovane získali, neakceptovateľným spôsobom vniká do súkromia novinára a porušuje základné princípy slobody tlače. Nemôžeme byť len pozorovateľom množiacich sa nenávistných prejavov, základom ktorých je s veľkou pravdepodobnosťou príslušnosť a sympatia ku konkrétnej politickej strane alebo hnutiu,“ podčiarkuje syndikát.

Novinárska organizácia poukazuje na to, že takýchto prejavov v posledných rokoch pribúda, na čom svoju mieru viny nesú aj vyjadrenia politických predstaviteľov, ktorí sa bezbrehým spôsobom pasujú do role nedotknuteľných zástupcov štátu. „Je najvyšší čas prijať konkrétne opatrenia, aby bolo povolanie novinára v našej spoločnosti chránené, nie iba obmedzované,“ vyzýva syndikát.

„Pôjdeme Machajovi po krku“

Po tom, čo Jančkárová uplatnila princíp prázdneho kresla, Smer-SD zorganizoval tlačovú konferenciu pred rozhlasom, kde hovoril o cenzúre. Blaha na platforme Telegram napísal, že „pôjdeme Machajovi po krku,“ čím myslel generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja.

Marte Jančkárovej vyjadrila podporu aj novinárka Zuzana Kovačič Hanzelová. Podľa nej každý, kto sa kedy ocitol v statuse Igora Matoviča, Ľuboša Blahu alebo ďalších politikov už zažil to, čo momentálne zažíva Jančkárová.

Obzvlášť k ženám novinárkam si internetový zástup fanúšikov dovoľuje nechutné vyhrážky znásilnením, zabitím, fyzickým násilím. Je smiešne, že Smer-SD a aj Ľuboš Blaha sa od takýchto prejavov naoko dištancujú. Pravda je, že svojich fanúšikov burcujú systematicky už roky,“ upozornila vo svojom stanovisku na sociálnej sieti Kovačič Hanzelová.

Dodala, že sa k nim pridal aj Igor Matovič a ďalší, robia to takmer denne a robia to vedome. Dnes sú to len agresívne e-maily, zajtra to môže byť fyzický útok, myslí si novinárka. Zároveň dodala, že s podobnými vyhrážkami sa stretávala aj ona.

Strach o vlastnú bezpečnosť

Kým som sa nestiahla z Facebooku, pravidelne sa mi stávalo, že po spomenutí na radikálnych stránkach mi pípali celý večer správy nech zdochnem ja, aj celá moja rodina. Chodili mi odkazy, že si ma niekto počká, znásilní ma. To všetko spolu s tým, že extrémisti zverejnili moju adresu,“ poukázala.

Dodala, že cenou za verejnú službu nemôže byť strach o vlastnú bezpečnosť. Verí, že polícia bude vyhrážky Marte Jančkárovej brať vážne a drží palce RTVS, „aby sa konečne začala emancipovať. Politici nemajú čo robiť dramaturgiu politických debát.“ Zároveň poukázala na to, že v útokoch na novinárky sa objavujú dokola stále tie isté osoby, stránky a subjekty. Všetky majú spoločnú prokremeľskú propagandu, nenávisť a antisystém.

Šéfredaktori slovenských médií v spoločnom vyhlásení odmietli útoky na novinárov. Stoja za RTVS a moderátorkou Jančkárovou. Uviedli, že poniektorí politici robia z novinárov terče a podnecujú voči nim nenávisť, a to svojimi vyjadreniami, v ktorých ich označujú za zradcov a nepriateľov národa.

Ficove štvanie proti novinárom

Ani piate výročie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nie je pre nich dostatočné memento. Burcovaní Robertom Ficom a Blahom sa jej ich sympatizanti vyhrážajú likvidáciou za správne a legitímne rozhodnutie verejnoprávnej televízie,“ píšu v stanovisku. Podotkli, že dnes ide o verbálny útok, zajtra možno pre niekoho pohnútka na fyzickú likvidáciu.

Šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný na sociálnej sieti pripomenul, že Robert Fico musel pred piatimi rokmi odísť, lebo za jeho vlády a po jeho intenzívnom štvaní proti novinárom zavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

Teraz štve proti novinárom znovu. Napríklad aj preto, že v RTVS konečne dokážu odmietnuť Blahu. Igor Matovič vykrikuje, že chce zabrániť návratu Fica, stále viac sa na neho pritom podobá,“ domnieva sa. Novinár Arpád Soltész napísal, že politici ako Igor Matovič a Robert Fico hrajú na primitívne pudy a vášne, burcujú v ľuďoch strach a nenávisť. Ich voliči sú podľa neho „fanatickí veriaci“, ktorí ich nekriticky obdivujú a slepo nasledujú. „Nedá sa vylúčiť, že niekto z nich raz zabije ďalšieho novinára, aby potešil svojho bôžika,“ myslí si Soltész.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Arpád SoltészIgor MatovičJán KuciakĽuboš BlahaĽuboš MachajMarta JančkárováMartina KušnírováMatúš KostolnýRobert FicoZuzana Kovačičová
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSMER-SD