Šefčoviča zrejme opäť navrhnú na post eurokomisára, podľa Pellegriniho má podporu aj krajín V4

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maroš Šefčovič, Peter Pellegrini
Zľava: Eurokomisár Maroš Šefčovič a premiér Peter Pellegrini. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 16. mája, 16:52

BRATISLAVA 16. mája (WebNoviny.sk) – Vláda pravdepodobne do novej Európskej komisie (EK) navrhne súčasného podpredsedu komisie Maroša Šefčoviča. Na rokovaní Výboru NR SR pre európske záležitosti to uviedol premiér Peter Pellegrini s tým, že Šefčovič má podporu aj krajín V4.

Hlavný kandidát vlády

„Osobne som poslal list predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi i predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a naznačil im, že Maroš Šefčovič je hlavným kandidátom vlády, ktorého by som rád oznámil ako budúceho komisára, ale aj ako kandidáta na možno jednu z vyšších pozícií. V jeho prípade by šlo o tretie volebné obdobie a bude jeden z mála, kto tam bude dlhšie, lebo sa očakáva, že do komisie príde veľa úplných nováčikov,“ dodal predseda vlády. Šefčovič je od roku 2014 podpredsedom Európskej komisie zodpovedný za energetickú úniu.

Ako sa uvádza v stanovisku eurokomisára, ktoré agentúre SITA poskytla jeho hovorkyňa Renáta Goldírová, Šefčovič si váži štvrtkové slová ako aj dlhodobú podporu premiéra Pellegriniho.

„Zároveň si hlboko cením podporu, ktorú cítim od partnerov z Vyšehradskej štvorky. Som pripravený zúročiť všetky doterajšie skúsenosti z európskej politiky v prospech toho, aby Slovensko aj celý náš región boli silno a dôstojne zastúpené v európskych inštitúciách po nadchádzajúcich europarlamentných voľbách,“ uviedol Šefčovič v stanovisku.

Nová Európska komisia

Nová Európska komisia sa bude formovať po voľbách do Európskeho parlamentu, ktoré budú od 23. do 26. mája. Na Slovensku si budeme svojich zástupcov voliť v sobotu 25. mája.

Európska komisia je zložená z kolégia členov komisie z 28 členských štátov vrátane predsedu a podpredsedov. Členovia komisie, jeden z každého z členských štátov, zabezpečujú politické vedenie komisie počas jej päťročného funkčného obdobia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maroš ŠefčovičPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia