SaS chce v parlamente odvolať vládu. Toto trápenie musíme čo najskôr skončiť, vyhlásil Sulík (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SAS: Vyhlásenie po hlasovaní o odvolávaní Matoviča
Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 1. decembra 12:22

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podáva návrh na vyslovenie nedôvery vláde Slovenskej republiky. Ako povedal predseda SaS Richard Sulík, táto vláda stratila oprávnenie k existencii a škodí celej krajine.

„Toto trápenie musíme čo najskôr skončiť. Vyzbierali sme podpisy, oslovili sme poslancov strany Hlas-SD, ktorí k našim 20 hlasom pridali ďalších desať,“ vyhlásil Sulík.

Dodal, že SaS bola konštruktívnou opozíciou a mali skutočnú vôľu dať tejto vláde šancu.

Tri scenáre

Podľa Sulíka slúži návrh aj na to, aby sa poslanci jasne vyfarbili a aby bolo vidieť, kto vládu podporuje. „Z klubu SaS bude hlasovať všetkých 20 poslancov za vyslovenie nedôvery,“ podčiarkol na tlačovej konferencii.

Ak by parlament vyslovil nedôveru vláde, možné sú podľa neho tri scenáre – buď vznikne nová koalícia, prezidentka vymenuje úradnícku vládu, alebo budú predčasné voľby.

„Teraz je predčasné špekulovať o tom, ktorá z týchto troch možností nastane, avšak hovoríme s plnou vážnosťou, že ktorákoľvek z nich je lepšia ako to, čo tu máme dnes,“ myslí si Sulík.

Pánom koalície je Kollár

Skutočným pánom súčasnej koalície je podľa neho Boris Kollár, aj vďaka ktorému má generálny prokurátor Maroš Žilinka prakticky neobmedzené právomoci.

„Ďalším problémom je svojvoľné a arogantné správanie Borisa Kollára v parlamente, či už predĺžené prázdniny, alebo ten parlamentný chaos, ktorý tu pravidelne zažívame,“ povedal Sulík a dodal, že k tomu všetkému má vláda premiéra, ktorý prakticky neexistuje.

Vláda a hnutie OĽaNO podľa liberálov rezignovali na boj s korupciou. „Ustanovenie paragrafu 363 je symbolom, že táto vláda nemá záujem dať priestor na vyšetrovanie kľúčových korupčných káuz, ktoré sú dôležité pre očistu našej spoločnosti. Namiesto toho, aby sme tu mali protikorupčnú koalíciu, máme populistickú koalíciu,“ skonštatovala bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS).

Štátny rozpočet bez výdavkových limitov

Sulík pripomenul, že Robert Fico dodnes nebol vydaný spravodlivosti, pričom dvaja poslanci za OĽaNO a všetci poslanci Sme rodina to mohli zmeniť.

Medzi dôvodmi, pre ktoré musí súčasná vláda skončiť, Sulík vymenoval aj budúcoročný štátny rozpočet bez výdavkových limitov, s rekordným deficitom a hrozbu, že Slovensko príde o peniaze z Plánu obnovu. Dodal, že samosprávy prídu o stovky miliónov eur. Hovoril o nezvládnutej migračnej kríze a zlyhaní pri rokovaní so zdravotníkmi, keď si vláda nenašla rok čas na riešenie problémov v zdravotníctve.

Súčasný návrh o zrušení vysokoškolského vzdelania pre obsadenie ľudí do predstavenstiev štátnych podnikov je podľa šéfa liberálov niečo, čo tu nebolo ani za vlád Smeru-SD.  Skritizoval tiež to, že ani vražda na Zámockej ulici neprimäla vládu, aby priznala ľuďom LGBTI určité práva. Liberálom sa tiež nepáči, že „nenávisť a vulgarizmy sa stávajú úplnou samozrejmosťou predstaviteľov tejto vlády“.

Sulík tvrdí, že ak by teraz neurobili nič, tak o 15 mesiacov by sa vrátil k moci Robert Fico (Smer-SD) možno tak, že by vyhral voľby. Najväčším Ficovým podporovateľom je podľa neho Igor Matovič (OĽaNO), a to „tým, čo tu nastváral a ako polarizuje túto krajinu“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Boris KollárIgor MatovičMária KolíkováMaroš ŽilinkaRichard SulíkRobert Fico
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNR SR Národná rada Slovenskej republikySaS Sloboda a SolidaritaSme rodina