Sankcie voči Rusku fungujú, konštatoval Borrell a vyzval Európanov k strategickej trpezlivosti

European Union foreign policy chief Josep Borrell speaks with the media as he arrives for an EU summit in Brussels, Thursday, June 23, 2022. European Union leaders are expected to approve Thursday a proposal to grant Ukraine a EU candidate status, a first step on the long toward membership. The stalled enlargement process to include Western Balkans countries in the bloc is also on their agenda at the summit in Brussels.
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Foto: AP Photo/Olivier Matthys

Šéf európskej sankcie Josep Borrell vyzval Európanov k „strategickej trpezlivosti“ v čase rastúcich cien spôsobených zavedením sankcií voči Rusku.

Ako uviedol web eurointegration.com.ua, podľa Borrella musia byť občania Európskej únie trpezliví, pretože vojna na Ukrajine bude dlhá a „dovoliť Rusku vyhrať by znamenalo dovoliť mu zničiť našu demokraciu a samotný základ svetového poriadku založeného na medzinárodných pravidlách“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Borrell tvrdí, že sankcie voči Rusku fungujú, no „požadovaný efekt môže trvať dlho“. Pripomenul, že do konca roka 2022 vstúpi do platnosti jedno z najdôležitejších reštriktívnych opatrení voči Rusku – ropné embargo, a hoci Moskva si môže nájsť nové trhy, na ktorých bude predávať ropu, bude musieť dávať svojim odberateľom výrazné zľavy.

Keďže nechceme ísť do vojny s Ruskom, základom sú ekonomické sankcie a podpora Ukrajiny. Naše sankcie začínajú mať efekt a v najbližších mesiacoch bude ešte väčší,“ skonštatoval Borrell. Ruský export do EÚ sa od začiatku invázie na Ukrajinu znížil o 48 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Josep Borrell