Samovražedný útočník z Manchestru si bombu zhotovil sám

Salman abedi.jpg
Salman Abedi. Reprofoto/Greater Manchester police

LONDÝN 31. mája (WebNoviny.sk) – Bombu použitú minulý týždeň pri útoku v anglickom Manchestri si zhotovil viac-menej svojpomocne samotný páchateľ. Na základe doterajšieho vyšetrovania k tomu dospela britská polícia, informovala v stredu agentúra AP.

Vo väzbe zostáva 11 mužov

Vyšetrovatelia však stále nevylúčili možnosť, že samovražedný útočník Salman Abedi mohol byť súčasťou širšej siete. Polícia už celkovo zadržala 14 podozrivých, avšak troch z nich neskôr prepustila bez vznesenia obvinení.

Vo väzbe stále zostáva 11 mužov podozrivých z trestných činov súvisiacich z terorizmom. Ich totožnosť polícia nezverejnila, podľa neoficiálnych informácií má byť medzi nimi Abediho starší brat.

Zahynulo 22 ľudí a vyše 100 utrpelo zranenia

Analýzy záberov z bezpečnostných kamier a ďalšie zhromaždené dôkazy naznačujú, že „Abedi si sám kúpil väčšinu kľúčových komponentov (použitých pri výrobe bomby)“, uviedol Russ Jackson z protiteroristickej jednotky regiónu severozápadného Anglicka.

„Mnohé z jeho aktivít a činov – zaznamenaných počas štyroch dní od príletu do krajiny do spáchania strašného útoku – podnikol (Abedi) sám,“ povedal Jackson.

Abedi zabil po koncerte americkej speváčky Adriany Grande v hale Manchester Arena 22 ľudí. Ďalších vyše 100 utrpelo pri útoku z 22. mája zranenia.

V rámci pátrania po prípadných Abediho komplicoch už polícia vykonala v Manchestri a okolí viac ako desiatku domových prehliadok. Do vyšetrovania prípadu je dovedna zapojených zhruba 1000 príslušníkov polície.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Salman Abedi