Ruským športovcom v Soči mal pri výkonoch pomáhať superplyn

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Soci rusko
Nemecká televízia WDR na internetovej stránke spochybňuje praktiky ruských športovcov na olympiáde v Soči. Foto: SITA/AP

SOČI 25. februára (WEBNOVINY) – Ruskí športovci si počas zimných olympijských hier v Soči mali pomáhať k zlepšeným výkonom vdychovaním xenónu. To by malo mať za následok zvýšené vylučovanie hormónu erythropoetínu (EPO) a tím posilnenie činnosti organizmu.

Tieto informácie zverejnila nemecká televízia WDR na svojej internetovej stránke. WDR dokonca informuje o systematickej forme dopingu, ktorá sa však zatiaľ nedá dokázať. Ruskí športovci mali xenón vdychovať vo vysoko koncentrovanej podobe ako súčasť tzv. kyslíkových koktejlov.

Xenón patrí do skupiny vzácnych plynov, ktorých využitie v praxi je rôznorodé. Či ide v skutočnosti o premyslenú formu dopingu, ktorá nezanecháva po sebe stopy, je diskutabilné. WDR sa vo svojej správe odvoláva na štúdie nezávislých odborníkov zo zahraničia. Tí tvrdia, že Rusi si týmto spôsobom pomáhajú k zvýšeniu výkonnosti už niekoľko rokov.

„Až 70 percent ruských medailistov z OH v Aténach 2004 a ZOH v Turíne 2006 si vdychovaním vzácneho plynu pomáhalo k zvýšeniu výkonnosti. Boli medzi nimi biatlonisti, bežci na lyžiach aj rýchlokorčuliari,“ píše Die Welt. Zároveň dodáva, že Rusi zrejme už dávno zistili spôsob, ako dostať EPO do svojho organizmu bez toho, aby boli vystavení riziku dopingového odhalenia.

Rekordných 2667 dopingových testov

Počas zimných olympijských hier v Soči urobili rekordných 2667 dopingových testov. Konečný počet oznámil Medzinárodný olympijský výbor. Kontroly sa začali 30. januára po otvorení olympijskej dediny a komisári ich robili do 23. februára. Počas tohto obdobia odobrali 2190 vzoriek moču a 477 krvi. Mimosúťažných bolo 1421 testov, o 60 percent viac ako vo Vancouveri 2010.

Všetky vzorky budú zmrazené na obdobie nasledujúcich desiatich rokov, aby ich prípadne mohli analyzovať novými metódami. V Soči bolo pozitívne testovaných šesť športovcov – taliansky bobista William Frullani, ukrajinská bežkyňa na lyžiach Marina Lisogorová, nemecká biatlonistka Evi Sachenbacherová-Stehleová, rakúsky bežec na lyžiach Johannes Dürr a hokejisti Nicklas Bäckström (Švédsko) s Vitalijsom Pavlovsom (Lotyšsko).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nicklas Bäckström