Ruský súd zamietol odvolanie kritika Kremľa Jašina proti odsúdeniu na osem a pol roka väzenia

Iľja Jašin
Ruský opozičný politik Iľja Jašin. Foto: archívne, SITA/AP

Moskovský mestský súd v stredu zamietol odvolanie popredného predstaviteľa ruskej opozície Iľju Jašina a potvrdil jeho odsúdenie na osem a pol roka väzenia za diskreditáciu ruskej armády. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Blízkeho spojenca uväzneného odporcu režimu Alexeja Navaľného uznali za vinného zo šírenia „nepravdivých informácií“ o vojne na Ukrajine, čo poprel a odvolal sa.

Súd odvolanie kritika Kremľa zamietol

Súd však podľa oficiálneho vyhlásenia tlačovej služby „potvrdil rozsudok moskovského Meščanského okresného súdu z 12. septembra 2022 proti bývalému mestskému poslancovi Iľjovi Jašinovi, ktorý bol uznaný vinným zo spáchania trestného činu podľa odseku ‚d‘ časti 2 článku 207.3 Trestného zákonníka Ruskej federácie“.

Jašin sa pred súdom vyjadril, že sa previnil tým, že si „splnil povinnosť ruského politika a vlastenca a povedal pravdu o tejto vojne, najmä o zločinoch, ktoré spáchali Putinove vojská v meste Buča“.

Politicky motivované obvinenia

Jašina, ktorý je jedným z mála kritikov, čo zostali v Rusku v čase intenzívneho záťahu proti disentu, zatkli v júli. Obvinili ho zo šírenia falošných informácií o armáde, čo je novým trestným činom odvtedy, ako ruský vodca Vladimir Putin poslal armádu na Ukrajinu.

Obvinenia voči opozičníkovi súviseli s jeho videom na platforme YouTube, v ktorom hovorí o vraždení Ukrajincov v Buči pri Kyjeve. Jašin obvinenia odmietol ako politicky motivované. Poznamenal taktiež, že vo videu citoval ruské oficiálne zdroje spolu s ukrajinskými vyhláseniami, aby svojim divákom poskytol objektívny pohľad.

Zamietnutie Jašinovho odvolania prichádza po tom, ako ďalšieho prominentného kritika Kremľa Vladimira Kara-Murzu odsúdili na 25 rokov väzenia za to, že kritizoval vojnu na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej NavaľnyjIľja JašinVladimir Putin