Ruský parlament schválil návrh zákona proti Navaľného spolupracovníkom, zakazuje im kandidovať vo voľbách

Alexej Navaľnyj
Ruský opozičný líder a kritik Kremľa Alexej Navaľnyj. Foto: archívne, SITA/AP

Dolná komora ruského parlamentu v stredu schválila návrh zákona. Ľuďom zapojeným do činnosti skupín považovaných v Rusku za extrémistické zakazuje kandidovať vo voľbách.

Po schválení spomenutého zákona ešte bude potrebné, aby ho schválila horná komora parlamentu a podpísal prezident Vladimir Putin.

Snaha o elimináciu vodcu vo väzbe?

Podľa kritikov je to snaha o eliminovanie spolupracovníkov uväzneného vodcu ruskej opozície Alexeja Navaľného pred parlamentnými voľbami, ktoré sú naplánované na 19. septembra.

Ruská generálna prokuratúra totiž momentálne žiada, aby bola Navaľného protikorupčná nadácia i ďalšie inštitúcie napojené naňho uznané za extrémistické organizácie.

Niekoľko Navaľného blízkych spolupracovníkov predtým avizovalo zámer uchádzať sa o zvolenie vo voľbách. Šéf spomenutej protikorupčnej organizácie Leonid Volkov na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter poznamenal, že návrh zákona predstavuje paniku Kremľa.

Obvinenie zo sprenevery

Najznámejšieho kritika ruského prezidenta Vladimira Putina zadržali 17. januára po jeho návrate z Nemecka. Navaľnyj sa tam liečil päť mesiacov z následkov otravy nervovoparalytickou látkou typu novičok.

Začiatkom februára Navaľného odsúdili na dva roky a osem mesiacov väzenia pre porušenie pravidiel podmienečného odsúdenia počas zotavovania sa v Nemecku. Podmienečný trest dostal v roku 2014 na základe obvinenia zo sprenevery.

Podľa slov Navaľného bolo jeho obvinenie vykonštruované a európsky súd dospel k záveru, že bolo nezákonné. Právnici protikorupčného aktivistu argumentovali, že ich klient sa počas liečby v Nemecku nemohol osobne hlásiť ruským úradom, aby splnil pravidlá podmienečného trestu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej NavaľnyjVladimir Putin