Rusko útočí na ukrajinské prístavy s potravinami, cieľom je eskalácia napätia po zrušení obilnej dohody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko Ukrajina čiernomorská obilná dohoda.
Pracovníci nakladajú obilie v obilnom prístave v Izmaile na Ukrajine 26. apríla 2023. Dohody, ktoré sprostredkovali OSN a Turecko s Ukrajinou a Ruskom, aby sa potraviny a hnojivá dostali z bojujúcich krajín do častí sveta, kde hladujú milióny ľudí, zmiernili obavy o globálnu potravinovú bezpečnosť. Čelia však rastúcim rizikám. Moskva vystupňovala svoju rétoriku a vyhlásila, že dohodu, ktorá vyprší v pondelok 17. júla 2023, nemusí predĺžiť, ak nebudú splnené jej požiadavky. Foto: SITA/AP

Ruská armáda útočí na ukrajinské prístavy s cieľom eskalovať napätie po tom, ako Rusko odstúpilo od čiernomorskej obilnej dohody s Ukrajinou. Moskva tak chce dosiahnuť ústupky od Západu. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Putinove podmienky

Podľa ukrajinských predstaviteľov v prístavoch, na ktoré Rusko útočí, je viac ako milión ton potravín. Ruský vodca Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že obnoví platnosť obilnej dohody o bezpečnom exporte ukrajinských potravín cez Čierne more, ak sa splnia jeho podmienky.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ide o odstránenie ekonomických sankcií voči Rusku a opätovné pripojenie Moskvy k medzinárodnému platobnému SWIFT. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Tvorba reťazového efektu

Opakované útoky na ukrajinské prístavy podľa ISW ukazujú ochotu Putina využiť globálnu potravinovú bezpečnosť. Konkrétne ako nástroj na dosiahnutie ústupkov pri vyjednávaniach.

Dlhotrvajúce narušenia obilnej logistiky na Ukrajine budú pravdepodobne mať čoraz silnejší reťazový efekt na dodávky obilia, čo zväčší pocit naliehavosti, ktorý chce Putin vytvoriť,“ uviedol ISW.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie ISW Inštitút pre štúdium vojny