Rusko sa obáva, že prípad Navaľného by mohol naštrbiť jeho vzťahy so západom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Germany Russia Navalny
Ruského opozičného lídra previezli do Berlínskej nemocnice Foto: SITA/AP

Kremeľ nechce, aby prípad ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného narušil vzťah Ruska a západu. V stredu to novinárom povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý opäť „kategoricky“ odmietol obvinenia, podľa ktorých za údajným otrávením Navaľného stojí Moskva.

„Samozrejme, že to nechceme a neexistuje žiaden dôvod,“ vyjadril sa Peskov. „Tak isto ako aj iní, aj my chceme vedieť, čo viedlo k tomu, že je v súčasnosti v kóme,“ dodal.

V Berlíne sa pustili do ďalších testov

Štyridsaťštyriročný Navaľnyj skončil v nemocnici po tom, čo mu vo štvrtok počas letu z Tomska do Moskvy prišlo zle. Lietadlo, ktorým cestoval, muselo následne núdzovo pristáť v sibírskom Omsku, kde ho hospitalizovali na jednotke intenzívnej starostlivosti. V sobotu ráno ho lietadlom previezli do nemocnice Charité v nemeckom Berlíne.

Tamojší odborníci ho podrobili rozsiahlemu vyšetreniu a v pondelok oznámili, že v jeho tele našli „inhibítory cholínesterázy“. Tie sa nachádzajú v liekoch, ale aj pesticídoch a nervovoparalytických látkach. Lekári vysvetlili, že zatiaľ nepoznajú konkrétnu látku, akej bol pacient vystavený, ale začali sériu ďalších komplexných testov.

 Ruskí lekári otravu zamietli

Ruskí lekári v pondelok informáciu o možnej otrave Navaľného zamietli, pričom sa vyjadrili, že keď ho testovali na dané inhibítory, žiadne nenašli.

K riadnemu vyšetreniu prípadu vyzvali aj predstavitelia zahraničných krajín, ako napríklad britský premiér Boris Johnson, nemecká kancelárka Angela Merkelová, minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo či zástupcovia Francúzska a Nórska.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexej NavaľnyjAngela MerkelováBoris JohnsonDmitrij PeskovMike Pompeo