Rusko sa môže podľa Zelenského pokúsiť o pseudoreferendum na okupovaných územiach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenkyj. Foto: archív, SITA/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poďakoval Spojeným štátom za nový balík vojenskej pomoci vo výške 800 miliónov dolárov a povedal, že je to „práve to, na čo sme čakali“. Nový balík vojenskej pomoci zahŕňa ťažké delostrelectvo, 144-tisíc kusov munície a bezpilotné lietadlá, ktoré budú môcť ukrajinské sily použiť v eskalujúcom boji o oblasť Donbasu na východe krajiny.

Zelenskyj zároveň vyzval západné krajiny, aby urýchlili dodávky zbraní na pomoc Ukrajine odraziť ruskú ofenzívu. „Okupanti naďalej robia všetko, čo je v ich silách, aby si dali dôvod hovoriť aspoň o nejakom víťazstve,“ povedal Zelenskyj vo štvrtok neskoro večer vo svojom nočnom videopríhovore k národu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Zoskupujú svoje sily, organizujú nové taktické prápory a dokonca sa snažia začať takzvanú ´mobilizáciu´ v regiónoch, ktoré okupujú na Ukrajine,“ dodal.

Zelenskyj tiež varoval Ukrajincov žijúcich v oblastiach na juhu Ukrajiny pod kontrolou ruských jednotiek, aby im neposkytovali svoje preukazy totožnosti, ktoré by podľa neho mohli byť zneužité „na sfalšovanie pseudoreferenda o našej krajine“ a na vytvorenie vlády priateľskej k Moskve.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Volodymyr Zelenskyj