Rusko otestovalo balistickú raketu, ktorú Západ prezýva Satan II

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP

Rusko v pondelok vykonalo neúspešný test medzikontinentálnej balistickej rakety približne v čase, keď americký prezident Joe Biden navštívil Ukrajinu. Informuje o tom televízia CNN s odvolaním sa na dvoch amerických predstaviteľov oboznámených so situáciou.

Test nepredstavoval riziko

Jeden z nich povedal, že Rusko upozornilo Spojené štáty vopred prostredníctvom dekonfliktných liniek, ďalší, že test nepredstavoval pre USA riziko a Washington to nepovažoval za anomáliu alebo eskaláciu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

CNN pôvodne informovala, že test sa uskutočnil, keď bol Biden na Ukrajine. Neskôr však jeden z predstaviteľov povedal, že test sa odohral ešte pred Bidenovou návštevou. Druhý zdroj CNN len povedal, že test bol v pondelok.

USA a Rusko cez týždeň komunikovali

Načasovanie testu naznačuje, že USA a Rusko cez týždeň komunikovali prostredníctvom viacerých dekonfliktných kanálov. Americkí predstavitelia v nedeľu v noci informovali Rusko o tom, že sa Biden chystá na cestu do Kyjeva.

Test novej rakety Sarmat, ktorú na Západe prezývajú Satan II a je schopná niesť niekoľko jadrových hlavíc, bol podľa predstaviteľov neúspešný. Raketu však už Rusko úspešne testovalo a ak by sa test podaril, ruský prezident Vladimir Putin by to podľa Američanov oznámil počas svojho utorkového prejavu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Joe BidenVladimir Putin