Rusko je podľa slov amerického ministra obrany pripravené k útoku na Ukrajinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lithuania US U.S. Secretary for Defense Lloyd J. Austin III, left, speaks during a media conference with Lithuania's Minister of Foreign Affairs Gabrielius Landsbergis, acting as Minister of National Defense, at the Defense Ministry in Vilniusat the Defense Ministry in Vilnius, Lithuania, Saturday, Feb. 19, 2022. Austin is meeting with Lithuanian officials including President Nauseda, Prime Minister Ingrida Simonyte and Foreign Minister Gabrielius Landsbergis, as acting Minister of National Defense. Ukraine Tensions
Americký minister obrany Lloyd Austin a litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis. Foto: AP Photo/Mindaugas Kulbis

Americký minister obrany Lloyd Austin v sobotu v Litve ubezpečil pobaltské štáty, že by nezostali samé, ak by čelili bezpečnostným hrozbám zo strany Ruska. Minister navštívil Litvu v čase, keď zhromažďovanie ruských vojakov pri hraniciach s Ukrajinou podľa západných predstaviteľov znamená, že Moskva môže kedykoľvek podniknúť inváziu. „Rozvinuli sa a sú prichystaní na útok,“ povedal Austin o pripravenosti ruských vojakov na útok proti Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Boj o Ukrajinu je bojom o Európu. Ak Putin nebude zastavený tam, pôjde ďalej,“ vyhlásil litovský minister zahraničia Gabrielius Landsbergis na spoločnej tlačovej konferencii s Austinom. „Chcem, aby všetci v Litve, Estónsku a Lotyšsku vedeli, a chcem, aby to vedel prezident Putin a Kremeľ, že USA stoja pri svojich spojencoch,“ povedal Austin na tlačovej konferencii vo Vilniuse.

Šéf amerického rezortu obrany sa stretol aj s litovským prezidentom Gitanasom Nausedom, ktorý Washington požiadal o trvalé nasadenie rotujúceho práporu v Pobaltí. Austin túto žiadosť nekomentoval. „Budeme naďalej situáciu posudzovať a konzultovať s našimi spojencami a urobíme nutné úpravy,“ povedal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Gabrielius LandsbergisGitanas NausedaLloyd Austin