RUSKO: Duma dnes definitívne schváli zmluvu START

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Duma
Foto: SITA/AP

MOSKVA 25. januára (WEBNOVINY) – Dolná komora ruského parlamentu (Štátna duma), by mala v utorok v treťom a poslednom čítaní ratifikovať historickú rusko-americkú Zmluvu o obmedzení počtu jadrových zbraní (START). Informovala o tom ruská agentúra Ria Novosti. Duma podľa agentúry neplánuje ani po teroristickom útoku na moskovské letisko Domodedovo, pri ktorom zomrelo 35 ľudí, zmeniť program rokovania. V najbližších dňoch by ju potom mala odsúhlasiť aj horná komora (Rada federácie), čím vstúpi START definitívne do platnosti. Americký Senát dohodu ratifikoval ako prvý v decembri. Experti predpokladajú, že zmluvu bez problémov schvália obe komory Federálneho zhromaždenia.

Historická rusko-americká zmluva START je jednou z kľúčových priorít zahraničnej politiky prezidenta Baracka Obamu. Prezidenti Spojených štátov amerických a Ruska podpísali dohodu o jadrovom odzbrojení 8. apríla 2010 v Prahe. Nová dohoda START má nahradiť pôvodnú Zmluvu o obmedzení počtu strategických zbraní z roku 1991, ktorú podpísali Vladimir Putin a George Bush a ktorej platnosť vypršala 5. decembra 2009.

START obmedzuje počet rozmiestnených bojových hlavíc oboch krajín na 1550, čo je asi o 30 percent menej ako limit stanovený v roku 2002. Výrazne sa zníži aj počet nosičov, teda bombardérov, ponoriek a rakiet, kde sú nové limity stanovené na 700 kusov. Záväzky stanovené v zmluve musia oba štáty splniť do siedmich rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe George BushVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Štátna duma