Štátna duma určila termíny hlasovania o zmluve START

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štátna duma
Štátna duma Foto: SITA/AP

MOSKVA 7. januára (WEBNOVINY) – Dolná komora ruského parlamentu bude posledné dva razy hlasovať o novej zmluve o jadrovom odzbrojení ešte v januári. Informoval o tom predseda zahraničného výboru parlamentu Konstantin Kosačev, ktorého citovala rozhlasová stanica Echo Moskvy. Štátna duma schválila zmluvu START v prvom z troch požadovaných čítaní už 24. decembra. Poslanci odvtedy pripravili okolo 20 strán nezáväzných dodatkov k dokumentu, uviedol Kosačev. Podľa jeho údajov sa druhé hlasovanie, ktoré bude zahŕňať aj dodatky, uskutoční 14. januára a tretie a zároveň posledné 25. januára. Vládna strana Jednotné Rusko, ktorej je Kosačev členom, má potrebný počet hlasov na schválenie zmluvy aj bez podpory opozičnej Komunistickej strany, ktorá minulý mesiac hlasovala proti dokumentu.

Dolná komora ruského parlamentu v prvom čítaní schválila novú zmluvu o jadrovom odzbrojení, ktorú v apríli v Prahe podpísali ruský prezident Dmitrij Medvedev a jeho americký partner Barack Obama. Za zmluvu zahlasovalo 350 členov Štátnej dumy, pričom proti bolo 58 z nich. Na definitívne vstúpenie dohody do platnosti bude potrebné, aby ju poslanci schválili aj v ďalších dvoch čítaniach a následne jej musí dať zelenú aj horná komora – Rada federácie.

Nová dohoda START má nahradiť pôvodnú Zmluvu o obmedzení počtu strategických zbraní z roku 1991, ktorú podpísali Vladimir Putin a George Bush a ktorej platnosť vypršala 5. decembra 2009. Najnovšia zmluva obmedzuje počet rozmiestnených bojových hlavíc oboch krajín na 1550, čo je asi o 30 percent menej ako limit stanovený v roku 2002. Výrazne sa zníži aj počet nosičov, teda bombardérov, ponoriek a rakiet, kde sú nové limity stanovené na 700 kusov. Záväzky stanovené v zmluve musia oba štáty splniť do siedmich rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaDmitrij MedvedevGeorge BushVladimir Putin