Rusko a Čína vyzvali ku ukončeniu krokov, ktoré predlžujú vojnu a zvyšujú napätie

Russia China
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a čínsky prezident Si Ťin-pching si podávajú ruky po tom, čo sa v utorok 21. marca 2023 vyjadrili k médiám počas slávnostného podpisu po ich rozhovoroch vo Veľkom kremeľskom paláci v Moskve v Rusku. Foto: SITA/AP

Čínsky líder Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin vyzvali na ukončenie krokov, ktoré „zvyšujú napätie“ a predlžujú vojnu na Ukrajine.

Objektívnosť o férovosť

Informuje o tom portál cnn.com, ktorý cituje správu čínskeho štátneho médiá Ľudový denník o utorkovom rokovaní oboch lídrov v Moskve.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa denníka sa Rusko pozitívne vyjadrilo o čínskom „objektívnom a férovom“ postoji voči Ukrajine a obe strany sa vyslovili proti tomu, aby nejaká krajina alebo skupina krajín poškodzovala „legitímne bezpečnostné záujmy iných krajín v získavaní vojenských, politických alebo iných výhod“.

Mierové rokovania

Rusko podľa Ľudového denníka zopakovalo svoj záväzok, čo najskôr obnoviť mierové rokovania, čo Čína ocenila. Moskva sa zároveň vyjadrila, že víta to, že Čína zohráva „aktívnu rolu“ v hľadaní riešenia konfliktu na Ukrajine prostredníctvom politických a diplomatických prostriedkov, vrátane niektorých opatrení, ktoré Čína navrhla vo svojom 12-bodovom mierovom pláne.

Lídri Ruska a Číny uviedli, že „legitímne bezpečnostné obavy všetkých krajín“ sa musia rešpektovať, ak ide o otázku, ako ukončiť vojnu a snahy, ktoré „prilievajú olej do ohňa“ a tiež sa musí predchádzať „konfrontácii medzi blokmi“, uviedol čínsky Ľudový denník.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Si Ťin-pchingVladimir Putin