Ruskí vojaci sú frustrovaní pre chabú výstroj. Autá, ktoré používajú na Ukrajine prirovnali k „hliníkovým plechovkám“

Ruskí vojaci
Ruskí vojaci. Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 3. novembra 14:42

Ruské sily v polovici októbra pre ukrajinskú ofenzívu prichádzali o viac ako 40 obrnených vozidiel denne. Vo svojej pravidelnej správe o vojne na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany. Podľa neho sa to rovná hodnote vybavenia jedného práporu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vojenská technika z Bieloruska

V ostatných týždňoch si Rusko pravdepodobne zaobstaralo najmenej 100 ďalších tankov a bojových vozidiel pechoty z Bieloruska.

Ministerstvo tiež uvádza, že ruskí vojaci bojujúci na Ukrajine sú pravdepodobne frustrovaní, pretože sú nútení bojovať v starých vozidlách, ktoré opisujú ako „hliníkové plechovky“.

Obrnené jednotky a delostrelectvo sú základným prvkom ruského vedenia vojny. Ruské sily na Ukrajine majú v súčasnosti problémy, podľa Londýna čiastočne aj pre ťažkosti pri získavaní delostreleckej munície a dostatočnej prevádzkyschopnosti náhradných obrnených vozidiel.

Ruská armáda prichádza o vojakov

Za uplynulý deň na Ukrajine podľa ministerstva obrany krajiny prišlo o život 730 ruských vojakov. Od začiatku vojny, ktorú Moskva odštartovala pred viac ako ôsmimi mesiacmi, na Ukrajine podľa Kyjeva padlo už najmenej 74-tisíc príslušníkov ruských ozbrojených síl. Informuje o tom portál news.sky.com.

Ukrajinský rezort obrany zároveň na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že za uplynulý deň ukrajinská armáda zničila 20 ruských tankov, 27 obrnených bojových vozidiel, 22 delostreleckých systémov a štyri drony. Moskva tak od začiatku vojny prišla o 2 734 tankov, 5 552 obrnených bojových vozidiel, 1 755 delostreleckých systémov a 1 442 dronov.

Ukrajinci likvidujú Rusom lietadlá

Ukrajinskí obrancovia od vypuknutia vojny tiež zničili viac než dvakrát toľko ruských lietadiel, o koľko prišiel Sovietsky zväz počas celej desaťročnej invázie v Afganistane v rokoch 1979 – 1989. Na Facebooku to uviedol hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj.

„Na Ukrajine prišli o 278 lietadiel, v Afganistane to bolo 118 sovietskych lietadiel,“ uviedol Zalužnyj, ktorý sa domnieva, že vojna s Ukrajinou je pre Rusko rovnakou hanbou ako vojna v Afganistane. Zalužnyj je presvedčený, že invázia na Ukrajinu povedie k zničeniu Ruska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Valerij Zalužnyj