Rusi majú v pláne pripojiť okupované územia na juhu Ukrajiny k Rusku, tvrdí spravodajská služba

Vojna na Ukrajine
Ruskí vojaci na juhu Ukrajiny. Foto: ilustračné, SITA/AP

Ukrajinská rozviedka sa domnieva, že ruské vyhlásenie o „rozšírení geografických hraníc špeciálnej operácie“ má predstavovať základ pre plány na pripojenie okupovaných území na juhu Ukrajiny k Ruskej federácii.

Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyjadrenia predstaviteľa hlavného riaditeľstva ukrajinskej spravodajskej služby (GUR) Vadyma Skibického.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa neho šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov urobil spomenuté vyhlásenie, aby pripravil medzinárodné spoločenstvo na presadzovanie politiky týkajúcej sa „ochrany rusky hovoriaceho obyvateľstva na Ukrajine“.

Skibickyj dodal, že Rusi plánujú usporiadať takzvané „referendá“ alebo pripojiť okupované územia k Rusku, najmä Chersonskú a Zaporižžskú oblasť.

„Už vieme, že na okupovaných územiach vznikli volebné miestnosti, okupanti aktívne zostavujú zoznamy na uskutočnenie referenda. Na týchto územiach je humanitárna situácia veľmi zložitá, Rusi prísne kontrolujú našich občanov. Preto je veľmi ťažké niečo poradiť. Je však potrebné zachovať si bojovnosť. Hnutie odporu funguje a vidíte jeho výsledky,“ poznamenal Skibickyj.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vadym Skibickyj