Rusi hrozia zintenzívnením raketových útokov, strieľali aj na autobusy s civilistami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko, Ukrajina, vojna, útok, utečenci
Ruské obrnené bojové vozidlo zničené počas vojny s Ukrajinou. Foto: SITA/AP

Ruské ministerstvo obrany v piatok vyhlásilo, že zintenzívni „rozsah raketových útokov“ na Kyjev v reakcii na ukrajinské „diverzie na ruskom území“.

Útoky na obytné budovy

Vyhlásenie zverejnili deň po tom, ako ruské úrady obvinili ukrajinské sily z leteckých útokov na obytné budovy v regióne pri hraniciach s Ukrajinou, pri ktorých bolo zranených sedem ľudí. Podľa ruských predstaviteľov pri štvrtkovom útoku na dedinu Klimovo v Brianskej oblasti bolo poškodených zhruba 100 obytných budov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že ruské sily v ukrajinskej Černihivskej oblasti zostrelili ukrajinský vrtuľník Mi-8, ktorý sa údajne podieľal na útoku na Briansku oblasť. Úrady ruskej Belgorodskej oblasti vo štvrtok tiež hlásili bombardovanie zo strany Ukrajiny.

Streľba na autobusy

Sedem ľudí zomrelo a ďalších 27 utrpelo zranenia pri ruskej streľbe na autobusy, v ktorých cestovali civilisti v ukrajinskej dedine Borova neďaleko mesta Charkiv na severovýchode krajiny. Povedal to v piatok hovorca regionálnej prokuratúry Dmytro Čubenko pre ukrajinský spravodajský portál Suspilne.

Ukrajinská polícia podľa jeho slov zisťuje okolnosti útoku. Čubenko dodal, že ukrajinské úrady začali vyšetrovanie v súvislosti s podozrením na „porušenie zákonov a zvykov vo vojne v kombinácii s úkladnou vraždou“. Podľa agentúry the Associated Press tvrdenia hovorcu regionálnej prokuratúry nie je možné nezávisle overiť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať