Rokovania o jadrovej dohode s Iránom sa skončili jej finálnym návrhom, nie je ďalšie miesto na vyjednávanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Josep Borrell
Šéf európskej diplomacie Josep Borrell. Foto: archívne, SITA/AP.

Rokovania o obnovení jadrovej dohody svetových mocností s Iránom z roku 2015 vo Viedni sa v pondelok skončili jej finálnym návrhom.

Rozhodnutie z hlavných miest

Kľúčoví vyjednávači teraz text prekonzultujú so svojimi vládami. Ako dlho budú konzultácie trvať, nie je známe.

Šéf diplomacie Európskej únie (EÚ) Josep Borrell naznačil, že po 16 mesiacoch rokovaní už nie je ďalšie miesto na vyjednávanie o návrhu a konečné rozhodnutie o tom, či možno obnoviť najvýznamnejší pakt o nešírení jadrových zbraní za posledné štvrťstoročie, je na iránskej a americkej vláde.

„Za každou technickou otázkou a každým odsekom sa však skrýva politické rozhodnutie, ktoré je potrebné prijať v hlavných mestách,“ skonštatoval na Twitteri.

USA akceptujú návrhy Bruselu

Spojené štáty, ktoré v roku 2018 od dohody stiahol exprezident Donald Trump a teraz sa k nej chcú vrátiť, označili spomenutý návrh za „najlepší a jediný základ na dosiahnutie dohody“.

„Naša pozícia je jasná: sme pripravení rýchlo uzavrieť dohodu na základe návrhov EÚ,“ uviedlo americké ministerstvo zahraničných vecí a naznačilo, že obnovenie dohody je na Iráne.

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA informovala, že iránsky vyjednávač Ali Bagheri Kani cestuje do Teheránu na politické konzultácie. Konečné slovo o dohode má iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chámeneí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Josep Borrell