Remišová má zabezpečiť pitnú vodu a kanalizáciu pre všetky obce. Ľudia si zaslúžia život zodpovedajúci 21. storočiu, odkazuje PS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veronika Remišová
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Jakub Julény.

Politická strana Progresívne Slovensko (PS) napísala ministerke investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) Veronike Remišovej (Za ľudí) otvorený list, v ktorom ju žiada, aby zabezpečila pitnú vodu a kanalizáciu pre všetky obce na Slovensku.

„Aktuálne je u nás 463 obcí bez bezpečného prístupu k pitnej vode, čo je približne pol milióna ľudí a podľa dát od Združenia miest a obcí Slovenska, kompletné pokrytie vodovodom má iba necelých 36 percent slovenských samospráv. Približne 900 z takmer 3000 našich obcí nemá ani meter kanalizácie. Žiaľ, situácia sa za posledné desaťročie výrazne nemení,“ uviedla členka predsedníctva PS Jana Hanuliaková.

Vysoká miera byrokracie a administrácie

Verejnú výzvu dodnes podpísalo na webstránke www.vodaprevsetkych.sk niekoľko tisíc ľudí a 25 starostov a starostiek. Ako ukázal prieskum medzi starostkami a starostami dotknutých obcí, problémom je vysoká miera byrokracie a administrácie, s ktorou si obce nevedia poradiť.

„Súčasné verejné výzvy nereflektujú na skutočné potreby a podmienky obcí, situáciu komplikuje aj nevyhovujúca výška alokovaných finančných prostriedkov a malé obce nemajú finančné prostriedky ani len na samotné projektové dokumentácie,“ doplnila Hanuliaková.

Nedôstojná realita Slovákov

Progresívne Slovensko žiada ministerku Remišovú, aby iniciovala zmapovanie aktuálnej situácie budovania a stavu siete verejných vodovodov na Slovensku, bezodkladne alokovala dostačujúce množstvo nielen peňažných, ale aj ľudských zdrojov na pomoc obciam, ktoré potrebujú aktívnu podporu a spoluprácu zo strany štátu a aby zabezpečila odstránenie všetkých byrokratických prekážok a vytvorenie bezbariérových podmienok pre urýchlený rozvoj verejnej vodovodnej a kanalizačnej siete.

„Ľudia si zaslúžia život zodpovedajúci štandardu 21. storočia. Dostávať vodu na prídel z pristavených cisterien, byť odkázaní na drahú a neekologickú balenú vodu, rozhodovať sa medzi spláchnutím a osprchovaním tomuto štandardu absolútne nezodpovedá. Žiaľ, aj toto je nedôstojná realita pol milióna Sloveniek a Slovákov,“ dodal environmentálny aktivista a člen predsedníctva PS Michal Sabo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana HanuliakováMichal SaboVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie PS Progresívne SlovenskoZMOS Združenie miest a obcí Slovenska