RADIČOVÁ: Meniť ústavu pre Maďarsko je prejavom slabošstva

ústava

BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) si nemyslí, že Slovensko by malo pre maďarskú ústavu novelizovať vlastnú, ako to navrhuje opozičný Smer-SD. „Meniť Ústavu SR z dôvodu zmien ústavy v Maďarsku je prejav slabošstva. Nemyslím si, že keď sa zachveje lístok v Maďarsku, máme meniť základný ústavný zákon,“ povedala dnes predsedníčka vlády.

Zároveň odmietla tvrdenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica, podľa ktorého maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi prisľúbila, že nebude nahlas komentovať nový maďarský ústavný

„Dohoda bola, že si nebudeme dávať odkazy cez Dunaj, teda cez médiá, ale žiadna dohoda o tom, že nezaujme Národná rada SR stanovisko, že nezaujme vláda stanovisko, ktorá ho zaujala už dvakrát k tejto ústave, neexistuje a nikdy neexistovala,“ podčiarkla Radičová. Obvinenia opozičného lídra premiérku nezarmucujú, skôr u nej vzbudzujú súcit. „Už mi je to až smiešne, mne ho začína byť ľúto toho pána Fica,“ vyhlásila.

Podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič dnes oznámil, že poslanci za Smer-SD do parlamentu predložia novelu Ústavy SR. Chcú výslovne zdôrazniť, že Slovensko neuznáva kolektívne, ale len individuálne práva príslušníkov národnostných menšín. Parlament by sa novým znením mal zaoberať už na svojej najbližšej riadnej schôdzi, ktorá sa začne 17. mája.

Prijala protifašistických bojovníkov

Predstaviteľov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov prijala dnes na Úrade vlády SR v Bratislave premiérka Iveta Radičová. Pavol Sečkár, Ján Husák, Roman Hradecký a Viliam Longauer informovali predsedníčku vlády o histórii vzniku zväzu a o jeho súčasných aktivitách. Predsedníčka vlády dostala od protifašistických bojovníkov pamätnú medailu Jána Nálepku a pozvanie na stretnutie generácií do Kališťa, ktorá je symbolom vyše sto vypálených slovenských obcí počas II. svetovej vojny. Slovenský zväz protifašistických bojovníkov má vyše 22-tisíc členov, z nich je štyritisíc priamych účastníkov odboja.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RadičováMarek Maďarič