Maďarsko má Orbánovu ústavu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ustava
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 25. apríla (WEBNOVINY) – Maďarský prezident Pál Schmitt na Veľkonočný pondelok podpísal novú maďarskú ústavu.

Slávnostný akt, ktorý sa konal budapeštianskom Šándorovom paláci, naživo vysielala štátna televízna stanica MTV. Ako pri tejto príležitosti povedal Schmitt, „zrodila sa ústava, ktorá bude pýchou pre budúce generácie Maďarov“.

Podľa maďarského prezidenta je tento dokument plne v súlade s Chartou základných práv Európskej únie. „Máme novú ústavu, ktorá je zrozumiteľná pre všetkých a je zároveň maďarská, národná, moderná i európska,“ povedala v pondelok hlava Maďarska.

Kontroverzný dokument schválil parlament minulý týždeň v pondelok a v utorok ho podpísal predseda parlamentu László Kövér. Opozičná Maďarská socialistická strana (MSZP) a strana Politika môže byť iná sa na hlasovaní nezúčastnili. Ústava vstúpi do platnosti 1. januára 2012. Nahradiť má tú súčasnú, datovanú ešte do roku 1949 a zmenenú o 40 rokov neskôr v reakcii na pád komunistického režimu.

V jej texte sa nachádza množstvo kontroverzných častí, z ktorých najnegatívnejší ohlas v zahraničí vyvoláva nepriame uzákonenie volebného práva pre zahraničných Maďarov. Kritici tiež argumentujú, že nová ústava posilní moc premiéra a jeho strany Fidesz.

Kľúčové body v maďarskej ústave:

*V preambule sa spomína Boh a kresťanstvo, ktoré má udržať „duchovnú a intelektuálnu jednotu maďarského národa“

*Štát má za povinnosť chrániť ľudský život, ktorý sa začína už počatím.

*Manželstvo je zväzkom muža a ženy.

*Ústava otvára možnosť pre etnických Maďarov žijúcich mimo Maďarska získať volebné právo. Išlo pritom o kľúčovú výhradu zo strany viacerých susedných krajín vrátane Slovenska.

*Ústavný súd už nebude mať právo rozhodovať o otázkach rozpočtu, daní a ciel, až kým zadlženosť Maďarska neklesne pod 50 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

*Ústava vytvára podmienky pre vznik nového úradu na dohliadanie nad súdnictvom, ktorého šéfa bude voliť parlament. Kritici sa obávajú, že Fidesz si tým otvára možnosť zasahovať do súdneho systému v krajine.

*Prezident bude mať právo rozpustiť parlament, ak sa poslanci do 31. marca nedohodnú na rozpočte.

*Na zmenu zákonov súvisiacich s dôchodkovým systémom bude potrebná dvojtretinová ústavná väčšina.

*V ústave sa spomína, že maďarskou štátnou menou je forint a na prijatie eura je potrebná dvojtretinová väčšina v parlamente.

.

Pal schmitt
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe László KövérPál Schmitt