Putinovi sa invázia nedarí, konštatoval Biden a bitku o Kyjev označil ako „historické víťazstvo“

Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: AP Photo/Andrew Harnik

Ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa za dva mesiace invázie na Ukrajine nepodarilo naplniť svoje ambície. Tvrdí to americký prezident Joe Biden. „Po týždňoch ostreľovania Kyjiva mesto stále stojí. A prezident Zelenskyj a jeho demokraticky zvolená vláda sú stále pri moci,“ povedal Biden podľa spravodajského webu CNN. Bitku o ukrajinské hlavné mesto zároveň označil ako „historické víťazstvo“ Ukrajincov.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Šéf Bieleho domu vo štvrtok oznámil ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine v hodnote 800 miliónov dolárov. Nový balík vojenskej pomoci zahŕňa ťažké delostrelectvo, 144-tisíc kusov munície a bezpilotné lietadlá, ktoré budú môcť ukrajinské sily použiť v eskalujúcom boji o oblasť Donbasu na východe krajiny.

Musíme urýchliť tento balík pomoci, aby sme pomohli pripraviť Ukrajinu na ruskú ofenzívu, ktorá bude obmedzenejšia z hľadiska geografického, ale nie z hľadiska brutality,“ dodal Biden.

Putin sa podľa neho prepočítal, keď sa domnieval, že svet stratí záujem o Ukrajinu. „Stavia na to, že jednota Západu praskne. Stále na to stavia. Ale opäť mu ukážeme, že sa mýli. Nebudeme znižovať naše odhodlanie,“ skonštatoval Biden.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj