Putin sa stretol s ministerkou zahraničia KĽDR, Lavrov ocenil podporu Pchjongjangu pre ruskú operáciu na Ukrajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimir Putin, Čche Son hui
Ruský prezident Vladimir Putin víta v Moskve severokórejskú ministerku zahraničia Čche Son-hui. Foto: Artyom Geodakyan, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Severokórejská ministerka zahraničia Čche Son-hui sa v utorok počas návštevy Moskvy stretla aj s ruským vodcom Vladimirom Putinom.

Stretnutie so šéfom Kremľa absolvovala s ruským ministrom zahraničia Sergejom Lavrovom. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova Putina informovali o dohodách, ku ktorým dospeli.

Úzka a plodná spolupráca

Čche a Lavrov viedli rokovania o rozšírení rusko-severokórejských vzťahov. Lavrov skôr počas dňa povedal, že budú diskutovať o „aktívnej práci“ na implementácii dohôd, ktoré dosiahli lídri ich krajín.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Lavrov sa vyjadril, že Moskva si „vysoko cení“ podporu Pchjongjangu pre ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine a spomenul „úzku a plodnú spoluprácu“ medzi krajinami v rámci Organizácie Spojených národov (OSN) a iných medzinárodných organizácií.​​

Čche zase poznamenala, že vyvinú „všetko úsilie na rozvoj našich vzťahov“.

Putin navštívi Severnú Kóreu

V utorok tiež Peskov povedal, že Putin navštívi Severnú Kóreu, kam ho pozval tamojší vodca Kim Čong-un, „vo vhodnom čase“ a na základe vzájomnej dohody.

Kim v septembri navštívil Rusko, aby sa stretol s Putinom a navštívil niekoľko vojenských lokalít, čo zvýšilo obavy z možnej zbrojnej spolupráce, ktorá by mohla pomôcť Rusku v jeho vojne na Ukrajine.

Spojené štáty a Južná Kórea tvrdia, že Severná Kórea poskytla Moskve zbrane pre jej vojnu vrátane delostreleckých zbraní a rakiet. Rusko a Severná Kórea to popierajú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Čche Son-huiDmitrij PeskovSergej LavrovVladimir Putin