V Estónsku zatkli ruského profesora, obvinili ho zo špionáže pre Moskvu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Putá, zatknutie, muži
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Estónska polícia zatkla ruského profesora z najprestížnejšej univerzity v krajine pre podozrenia zo špionáže pre Rusko.

Estónska služba vnútornej bezpečnosti (KAPO) informovala, že začala vyšetrovanie Viačeslava Morozova, ruského občana a profesora medzinárodnej politiky na Tartuskej univerzite, pre jeho údajnú účasť na spravodajskej činnosti, ktorá sa zameriavala na oslabenie národnej bezpečnosti Estónska.

Podrobnosti o tejto spravodajskej činnosti úrady neposkytli.

Je vo vyšetrovacej väzbe

„Aktuálny prípad dopĺňa viac ako dvadsať predchádzajúcich a ilustruje túžbu ruských spravodajských služieb preniknúť do rôznych oblastí života Estónska vrátane vedeckého sektora,“ vyjadril sa generálny riaditeľ KAPO Margo Palloson. Ako dodal, spravodajský záujem Ruska o Estónsko je stále vysoký.

Estónska prokuratúra uviedla, že na Morozova vydala zatykač a od 3. januára je vo vyšetrovacej väzbe, aby mu zabránili vyhýbať sa trestnému konaniu a pokračovať v „páchaní trestných činov na slobode“.

Naverbovali ho pred niekoľkými rokmi

Palloson a štátna prokurátorka Triinu Olev v utorok pre estónske médiá uviedli, že Morozova naverbovali ruské špeciálne služby pred niekoľkými rokmi a platili ho.

Palloson pre estónskeho verejnoprávneho vysielateľa ERR povedal, že Morozov sa vo svojej domovskej krajine stretával so svojimi ruskými nadriadenými „s určitou pravidelnosťou“.

Tartuská univerzita, ktorá je najstaršia a najväčšia v Estónsku, v utorok uviedla, že s Morozovom rozviazala zmluvu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Margo Palloson