Prvé štyri migy sú na Ukrajine, podľa Naďa sme sa zapísali do moderných svetových dejín (video)

Jaroslav Naď
Minister obrany SR Jaroslav Naď a stíhacie lietadlá MiG-29. Foto: archívne, koláž SITA webnoviny
  • aktualizované 23. marca 2023, 14:45

Prvé štyri stíhačky MiG-29 sú už na Ukrajine. Presun zrealizovali ukrajinskí piloti za pomoci slovenských vzdušných síl, ukrajinského personálu a ďalších zložiek, ktoré zabezpečili bezpečný presun a dokumentáciu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kakaščíková. Ostatné lietadlá budú Ukrajine odovzdané v priebehu nasledujúcich týždňov. Rezort obrany však z operačných dôvodov nebude poskytovať konkrétne informácie. Ich presun bude potvrdený ihneď po bezpečnom odovzdaní Ukrajine.

Ďakujem všetkým zapojeným zložkám za fantastickú profesionálnu prácu. Slovensko stojí na správnej strane a týmto gestom sme sa ako krajina zapísali veľkými písmenami do moderných svetových dejín, ktoré hovoria o včasnej pomoci, úprimnej solidarite a veľkosti národa,” uviedol poverený minister obrany Jaroslav Naď a pripomenul, že Ukrajine poskytujeme pre nás nepotrebnú techniku, ktorú si v našich podmienkach nevieme opraviť.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Darovanie stíhačiek MiG-29 je v zmysle medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou, ktorá bola schválená vládou SR a následne podpísaná ministrom obrany Naďom a veľvyslancom Ukrajiny Myroslavom Kastranom 17. marca. Celkovo Slovensko daruje Ukrajine 13 stíhacích lietadiel sovietskej výroby a časť systému protivzdušnej obrany KUB.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav NaďMartina KakaščíkováMyroslav Kastran
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR