Prokuratúra obžalovala dve osoby v kauze tureckého kamióna

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radoslav Mandalík
Prokurátor odboru osobitného útvaru Radoslav Mandalík počas tlačovej besedy GP SR na tému: ukončenie prípravného konania a podanie obžaloby v trestnej veci obchodovania s anhydridom, z ktorého sa dajú vyrobiť drogy (turecký kamión). Bratislava, 19. jún 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Prokuratúra obžalovala v známej kauze „tureckého kamióna“ dve osoby slovinskej národnosti za účasť na prevoze anhydridu kyseliny octovej, z ktorého sa vyrába heroín. Informoval o tom dnes riaditeľ odboru osobitného určenia Generálnej prokuratúry SR Peter Šufliarsky.

Spolu je podľa prokuratúry v prípade stíhaných osem osôb. Na dvoch Slovincov, Alena Ž. a Sebastiana M., podal 30. mája obžalobu prokurátor odboru osobitného určenia z obzvlášť závažného trestného činu obchodovania s omamnými látkami, psychotropnými látkami, jedmi a prekurzormi.

Hrozí im trest odňatia slobody na 20-25 rokov, alebo doživotie. Jeden z obvinených je stíhaný aj pre nelegálne držanie streliva a strelnej zbrane – revolvera. Ďalší obvinení sú príslušníci rôznych národností, sú medzi nimi Slovinci, Chorváti a iní cudzinci. Štyria sú vo väzbe a dvaja na úteku.

Polícii sa podarilo pri akcii zadržať desaťtisíc litrov anhydridu v hodnote 300-tisíc eur. Ako uviedol policajný prezident Tibor Gašpar, v Maďarsku sa podarilo zadržať ďalších sedem ton anhydridu. Spolu teda pri celej akcii zaistili 17 ton látky.

„Z tohto množstva by sa dalo vyrobiť minimálne osem ton čistého heroínu,“ povedal Gašpar.

Šesť domových prehliadok a 25 svedkov

Tibor gaspar
Foto: SITA/Marián Peiger

Na Slovensku vypočuli 25 svedkov a vykonali šesť domových prehliadok. Na margo údajného zmarenia akcie povedal, že slovenské policajné orgány v súvislosti s kontrolovanou dodávkou neporušili zákon.

Polícia pracuje aj s verziou, že transport anhydridu slúžil organizovanej skupine len na získanie prostriedkov na nelegálny obchod so zbraňami.

Ešte v roku 2010, presne 24. septembra, slovenský vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre založenie, zosnovanie a podporovanie teroristickej organizácie, výrobu a obchodovanie s drogami a obchodovanie so zbraňami.

Tento krok urobili na základe preverených informácií, ktoré získala slovenská polícia. Podľa nich skupina plánovala svojimi nelegálnymi aktivitami zabezpečiť zbrane.

Toto značné množstvo zbraní plánovala dopraviť do SR a následne predať tieto zbrane teroristickým organizáciám ETA a IRA,“ uviedol bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak v apríli 2011. Peniaze na „krytie tohto obchodného prípadu“ chceli zabezpečiť členovia skupiny drogovou trestnou činnosťou.

Skupina si zadovážila prekurzor – anhydrit kyseliny octovej, ktorý chcela prepraviť do cieľovej krajiny na výrobu heroínu, ten mal byť dopravený do Európy a distribuovaný prevažne v Taliansku, Holandsku, Veľkej Británii, Českej republike a na Slovensku.

Na akciu doplatil vodič

Na kontrolovanej dodávke prekurzora na výrobu heroínu spolupracovalo sedem krajín. Slovenská polícia zachytila už na jeseň 2010 informáciu, že nadnárodná zločinecká skupina chce dostať cez naše územie ukradnutý drogový prekurzor do Turecka, odkiaľ sa mal späť vrátiť heroín.

Podľa vtedajšieho šéfa slovenskej polície Jaroslava Spišiaka preto naplánovali so súhlasom a s pomocou partnerských polícií medzinárodnú akciu, pri ktorej monitorovali dodávku.

V Turecku sa však nepodarilo v colnom sklade precliť kamión s anhydridom kyseliny octovej, ktorý vo falošných dokladoch zločinecká skupina vydávala za dezinfekciu. Pri overovaní totiž Červený polmesiac, ktorého meno zneužili ako odberateľa dezinfekcie, odmietol, že by si chloramin objednal.

Napokon v Turecku zatkli českého vodiča kamióna českej firmy, ktorého síce napokon prepustili, ale dostal ročný zákaz vstupu do Turecka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jaroslav SpišiakPeter ŠufliarskyTibor Gašpar