Progresívne Slovensko nepodporí Ficove referendum za pád vlády. Premiéra vyzvali, aby odvolal Matoviča z postu ministra

Michal Šimečka
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 10. júna 2022, 17:34

Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) nepodporí referendum o páde vlády a odmieta akúkoľvek spoluprácu s lídrom opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robertom Ficom.

Reagoval tak predseda PS a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka na oficiálne spustenie petičnej akcie na zber podpisov pod referendum za predčasné voľby.

PS volá po Matovičovom odvolaní

Na petičnom hárku spolupracovala strana Smer-SD spolu so stranou Hlas – sociálna demokracia, Slovenskou národnou stranou a hnutím Republika. Šimečkovo stanovisko poskytol riaditeľ komunikačného oddelenia PS Radovan Choleva.

„S pozvánkou pre nás si Robert Fico nemusí robiť zbytočnú námahu. Progresívne Slovensko sa odmieta akokoľvek spájať s aktivitami Smeru, bez ohľadu na to, či by nová referendová otázka obstála na Ústavnom súde, alebo nie,“ vyhlásil Šimečka s tým, že nezabudli, do akého rozvratu doviedol Fico Slovensko za dvanásť rokov pri moci.

Predseda PS tiež pripomenul, že súčasná vláda podporu hnutia stratila. Za riešenie Šimečka považuje odchod bývalého premiéra a súčasného ministra financií SR Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý podľa neho blokuje protiinflačnú pomoc či zvýšenie učiteľských platov. Vyzval preto predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽaNO), aby odvolal Matoviča z postu ministra financií.

Strana Szövetség – Aliancia sa nepripojí

Mimoparlamentná strana Szövetség – Aliancia v žiadnom prípade nechce, aby sa takéto referendum stalo súčasťou politickej kampane niektorých strán, a preto sa k iniciatíve nepripojí a nemieni ani komentovať predstavené otázky.

Pre agentúru SITA to uviedla za stranu Klára Magdeme s tým, že sa tak Szövetség – Aliancia rozhodla napriek tomu, že referendum považujú za legitímnu možnosť vyjadriť svoj názor a sú svedkami mnohých chýb súčasnej centrálnej vlády.

„Aj otázka odchodu tejto nefunkčnej koalície je aktuálna, legitímna, ale výsledok referenda o skrátení volebného obdobia by pre poslancov, ktorí svoj mandát dostali na štyri roky, nemal byť záväzný. Na druhej strane, ak by predmetné všeľudové hlasovanie bolo úspešné, a za odchod súčasnej vlády by sa v ňom vyjadrila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov, išlo by o výraznú formu nátlaku, ktorý by mal byť dostatočným signálom pre kabinet Eduarda Hegera, aby svoje trápenie ukončil,“ zhodnotil predseda republikovej rady strany a bývalý minister životného prostredia Laszló Sólymos vo svojom profile na sociálnej sieti.

Kotlebovci budú referendum odporúčať

Nezaradený poslanec Martin Beluský (ĽSNS) pre agentúru SITA reagoval, že strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko referendum podporí a odporučí svojim členom, sympatizantom a voličom sa na danom referende zúčastniť. V prípade predstavenej otázky by si však vedeli predstaviť lepšiu formuláciu.

Pád Hegerovej vlády

Strana Smer-SD 10. júna oficiálne spustila petičnú akciu na zber podpisov pod referendum, počas ktorej chce vyzbierať potrebných 350-tisíc podpisov.

Následne chce strana požiadať prezidentku Zuzanu Čaputovú o vyhlásenie referenda, ktorého cieľom by bol pád súčasnej vlády a viedla by aj k zmene Ústavy SR.

Referendum sa podľa Fica má týkať otázky okamžitého pádu vlády a vyhlásenia predčasných parlamentných volieb. Prvá otázka bude znieť: Súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej republiky má bezodkladne podať demisiu? V druhej otázke sa strana pýta, či ľudia súhlasia s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR je možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičKlára MagdemeLászló SólymosMartin BeluskýMichal ŠimečkaRadovan CholevaZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoPS Progresívne SlovenskoSMER-SDSNS Slovenská národná stranaSzövetség - Aliancia