Progresívci varujú pred oslabením postavenia Slovenska v NATO a EÚ. Náš obranný rozpočet sa míňa na nemocnice a mosty, nie na bezpečnosť – VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TB hnutia Progresívne Slovensko
Tento článok pre vás načítala AI.

Hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva vládu, aby zadefinovala slovenské záujmy voči Spojeným štátom americkým, ako nášmu kľúčovému spojencovi. Progresívci tak učinili v súvislosti s pondelkovým nástupom staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkcie.

Ako uviedol člen predsedníctva PS Ivan Korčok, slovenský záujem smerom k USA je jasný, ide najmä o obranu a bezpečnosť.

„Musíme spoločne s USA zabrániť tomu, aby sa v Európe mohli meniť hranice silou a vojenskou agresiou. Musíme urobiť všetko pre to, aby toto vnímal prezident Trump aj ako americký záujem. Budeme čakať, s čím príde slovenská vláda, a či bude tak ako doteraz pasívne pozorovať, čo sa deje, pretože náš vklad do debát je prakticky nulový – či už v EÚ alebo NATO, kde sme prešli na stranu Ruska,” myslí si Korčok.

Dlhoročné zahraničnopolitické vzťahy Slovenska sú oslabené

Hnutie je toho názoru, že zmena americkej administratívy prichádza v čase, keď sú oslabené dlhoročné zahraničnopolitické vzťahy Slovenska i spolupráca so spojencami, progresívci tiež hovoria o ohrození postavenia Slovenska v euroatlantických štruktúrach.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Tieto kroky oslabujú stabilitu, bezpečnosť a prosperitu krajiny, čím ohrozujú hodnotový a bezpečnostný kompas Slovenska. Spúšťame preto výzvu Slovensko má na viac, ktorou vyzývame vládu, aby prestala hazardovať s našou budúcnosťou, zachovala zahraničnopolitické ukotvenie Slovenska a chránila jeho miesto v a NATO,” apeloval Korčok.

To Putin nás núti zvyšovať obranné výdavky

Podpredseda PS Tomáš Valášek je toho názoru, že Donald Trump, ktorý opakovane apeluje na zvyšovanie výdavkov na obranu v členských štátoch NATO, len pomenúva to, čo je v záujem Slovenska aj Európy. Rovnako vyjadril názor, že reálne je to ruský prezident Vladimir Putin, kto nás núti zvyšovať obranné výdavky.

„Vláda formálne uvádza, že formálne dáva na obranu 2 % HDP, no treba povedať, že ide len o ilúziu,” tvrdí Valášek. Myslí si tiež, že rezort obrany je ten, odkiaľ iné rezorty berú prostriedky, ktoré potrebujú, keď si nevedia plniť svoje povinnosti. Z obranného rozpočtu staviame nemocnice či opravujeme mosty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpIvan KorčokTomáš ValášekVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyProgresívne Slovensko (PS)