Pripomíname si Deň Zeme, sú pripravené rôzne aktivity

Štrbské Pleso
Štrbské Pleso Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 22. apríla (WebNoviny.sk) – Zážitkové environmentálne aktivity, čistenie vodných nádrží či upratovanie okolia organizuje v piatok na Deň Zeme rezort životného prostredia.

Cieľom týchto aktivít je vzbudiť záujem o životné prostredie a aktívnym prístupom urobiť niečo pre svoje okolie. Agentúru SITA o tom informoval Odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP). Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia a pripomíname si ho od roku 1970. Iniciátorom bol environmentálny aktivista a senátor USA zo štátu Wisconsin Gaylord Nelson. Neskôr sa táto iniciatíva rozšírila po celom svete a pripája sa k nej stále viac ľudí.

Slováci sa dozvedia, prečo je dobré recyklovať

Aktivity v rámci Dňa Zeme odštartovali 20. apríla vernisážou výstavy Slovenského banského múzea s názvom Chránené územia Slovenska v priestoroch Mineralogickej expozície Berggericht v Banskej Štiavnici. Zamestnanci Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) v Banskej Bystrici pri príležitosti Dňa Zeme vyčistia a skrášlia okolie svojho pracoviska. V oblasti environmentálnej výchovy pripravili pre deti základných škôl podujatie, ktorého cieľom je poukázať na ochranu životného prostredia. Environmentálne a vzdelávacie aktivity pre žiakov základných škôl má pripravené aj Stredisko environmentálnej výchovy SAŽP – Dropie. Pracovisko SAŽP v Žiline spoluorganizuje 6. ročník Ekologického jarmoku, ktorý sa začal už vo štvrtok v Považskej Bystrici. Počas tohto tradičného podujatia základné školy predstavia svoje projekty v rámci súťaže Ekopyramída a pripravené budú aj ekologické hry a súťaže.

Zoologická záhrada Bojnice pripravuje na nedeľu podujatie, na ktorom sa návštevníci dozvedia, prečo je dobré recyklovať a zároveň sa môžu zapojiť do súťaže Chránime planétu. Pre najmenších návštevníkov sú pripravené rôzne hry a tvorivé dielničky, kde sa budú recyklovať staré papierové obaly na vajíčka. Vzdelávacie besedy, prednášky, exkurzie a tvorivé dielne pripravili ochranári zo Štátnej ochrany prírody SR ôsmich národných parkoch a ôsmich chránených krajinných oblastiach.

Vodohospodári zo Slovenského vodohospodárskeho podniku na Deň Zeme v Lučenci predstavia novú protipovodňovú techniku. Pracovníci Odštepného závodu Banská Bystrica zase vyčistia brehy rieky Hron, tradičné čistenie brehov Liptovskej Mary organizuje Správa povodia horného Váhu Ružomberok. Tá pripravuje na sobotu aj čistenie vodného toku Revúca. Pracovníci Správy povodia Hornádu a Bodvy vyčistia Vodnú nádrž Dobšiná, ale aj brehy Hornádu od odpadkov, čistiť sa budú aj brehy Ondavy od obce Slovenská Kajňa.

Sú pripravené exkurzie pre žiakov

Ďalšia rezortná organizácia MŽP Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, pripravuje na pondelok workshop s názvom Namaľuj si krásu Zeme. Podujatie je určené pre žiakov základných škôl a uskutoční sa v polyfunkčnej miestnosti zrekonštruovanej historickej budovy múzea. Cieľom akcie je upozorniť na negatívne vplyvy činnosti človeka na životné prostredie a na nevyhnutnosť jeho ochrany. Exkurzie pre žiakov základných, stredných a vysokých škôl pripravil Výskumný ústav vodného hospodárstva v rámci svojich špecializovaných pracovísk. Záujemcovia sa môžu dozvedieť informácie o dôležitosti ochrany prírody a vodných tokov, navštíviť môžu aj hydrotechnické laboratóriá, kde sa testujú mosty, hate a objekty vodných nádrží. V rámci osláv Dňa Zeme predstavia výsledky svojej práce za rok 2015 aj geológovia zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra počas Prezentačného dňa, ktorý bude v stredu 27. apríla v priestoroch ústavu v Bratislave.

Viac o podujatiach rezortných organizácií ministerstva sa možno dozvedieť priamo v konkrétnej organizácii. Zoznam je k dispozícii na webovej stránke MŽP http://www.minzp.sk/o-nas/organizacie-rezortu-mzp-sr/prispevkove-organizacie/ .

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom