Primátorka Banskej Štiavnice odvolala mimoriadnu situáciu mesta, poškodené objekty sú zabezpečené

POŽIAR: V centre mesta Banská Štiavnica
Polícia stráži priestor pri požiari budov na Námestí Svätej Trojice v Banskej Štiavnici, kde spočiatku horela historická budova nazývaná Banka lásky a neskôr sa rozšíril i na okolité objekty. Banská Štiavnica, 18. marec 2023. Foto: SITA/Jakub Julény

Primátorka mesta Banská Štiavnica Nadežda Babiaková odvolala v piatok  o 13:00 mimoriadnu situáciu na území mesta. Ako radnica informuje na sociálnej sieti, požiarom poškodené objekty boli prehliadnuté a posúdené statikom a nehrozí ich zrútenie.

Dobrovoľná zbierka

Okolie poškodených objektov je zabezpečené prenosným oplotením, ktoré bráni vstupu osôb a vjazdu automobilov mimo organizácií odstraňujúcich havarijný stav a vykonávajúcich dočasné prekrytie poškodených objektov.

Mesto vyhlásilo aj dobrovoľnú zbierku s názvom Odstraňovanie následkov ničivého požiaru v Banskej Štiavnici. Číslo transparentného účtu nájdu záujemcovia na sociálnej sieti.

V Banskej Štiavnici na Námestí Svätej Trojice horela v sobotu 18. marca historická budova nazývaná „Banka lásky“. Požiar tiež závažne poškodil budovu Berggerichtu.

Celkové poškodenie

Zamestnancom Slovenského banského múzea sa podarilo spolu s dobrovoľníkmi a zasahujúcimi zložkami vypratať Galériu Jozefa Kollára. Celkovo oheň zasiahol a poškodil sedem budov, zhoreli strechy a v niekoľkých budovách aj viaceré poschodia.

Poverený premiér Eduard Heger prisľúbil finančné prostriedky na riešenie vzniknutej situácie a odstránenie havarijného stavu objektov. Zároveň avizoval výjazdové rokovanie vlády v Banskej Štiavnici.

ZUŠ už dostala od ministerstva životného prostredia do dočasného užívania bývalú budovu generálneho riaditeľstva Slovenského vodohospodárskeho podniku.

Odborné kapacity pri riešení situácie po požiari, ktorý zničil sedem historických budov, ponúkol aj český minister kultúry Martin Baxa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerMartin BaxaNadežda Babiaková
Firmy a inštitúcie Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici