Prigožin zastavil postup na Moskvu a odíde do Bieloruska, k situácii sa v prejave vyjadril aj Putin (online/video+foto)

Jevgenij Prigožin, Vladimir Putin
Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin a ruský prezident Vladimir Putin. Foto: SITA/AP.

Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin prišiel v sobotu so svojimi vojakmi do ruského mesta Rostov nad Donom, kde je sídlo ruskej armády, ktoré riadi boje na Ukrajine. Členovia Wagnerovej skupiny vstúpili aj do okrajových častí Volgogradu či Krasnodaru aj obsadili všetky vojenské objekty vo Voroneži a smerovali do Moskvy.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Prigožin sa v Rostove stretol s predstaviteľmi ruského ministerstva obrany, a to s námestníkom ministra obrany Ruskej federácie generálplukovníkom Junus-Bekom Jevkurovom a so zástupcom náčelníka ruského generálneho štábu generálporučíkom Aleksejevom.

Jevgenij Prigožin vyhlásil, že prezident Vladimir Putin sa mýli, ak ho obviňuje z velezrady. Povedal, že nijakí vojaci z Wagnerovej skupiny sa neplánujú vzdať na príkaz prezidenta. Najnovší vzdorný odkaz šéfa žoldnierskej organizácie prišiel po tom, ako ho Putin v sobotu ráno v príhovore k národu obvinil z ozbrojenej vzbury. Informuje o tom portál news.sky.com.

Prigožin žiadal, aby mu vydali ruského ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova. Šéf wagnerovcov označil vedenie ruskej armády označil za postarších klaunov. Informuje o tom kanál nevzorovtv.

V sobotu podvečer Prigožin súhlasil s návrhom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na zastavenie postupu na ruskom území. Vo vyhlásení potvrdil, že jeho vojaci, ktorí smerovali do Moskvy, sa vrátia späť na základne.

Ruské štátne médiá informovali, že Prigožin odíde do Bieloruska. Tamojšie úrady tiež stiahnu obvinenia voči šéfovi Wagnerovej skupiny a jeho žoldnierom. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov oznámil, že bojovníci, ktorí si želajú podpísať zmluvu s ruským ministerstvom obrany, to môžu urobiť. Podľa jeho slov tiež nebudú stíhaní.

V piatok Prigožin povedal, že ruská invázia na Ukrajinu, ktorá sa začala vlani vo februári, bola odôvodnená lžami a „zlo“ v ruskom vojenskom vedení sa musí zastaviť. Potom povedal, že ruské ministerstvo obrany prikázalo raketový útok proti poľným táborom Wagnerovej skupiny na Ukrajine, ktorý zabil mnoho bojovníkov. Informuje o tom web news.sky.com.

Ruské úrady už Prigožina pre jeho hrozby, že zosadí ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, vyšetrujú. Oznámili to v piatok po Prigožinovom vyhlásení, v ktorom obvinil ruského ministra obrany z prikázania raketového útoku proti poľným táborom Wagnerovej skupiny na Ukrajine, kde wagnerovci bojujú v mene Moskvy proti ukrajinskej armáde.

Prigožin vyhlásil, že jeho vojaci teraz pôjdu potrestať Šojgua a vyzval ruskú armádu, aby nekládla odpor. Prigožin uviedol, že „nejde o ozbrojenú vzburu ale o pochod spravodlivosti“. Ruské ministerstvo obrany odmietlo Prigožinove tvrdenia a ruský Národný protiteroristický výbor oznámil, že začal trestné vyšetrovanie na základe obvinenia z vyzývania na vojenský prevrat.

Online (minúte po minúte)

  • situácia v Rusku a vojna na Ukrajine

23:25 Online prenos minúta po minúte sme ukončili. Ďakujeme vám za sledovanie nášho online spravodajstva.

23:21 JevgenijPrigožin odíde do Bieloruska. Uviedli to v sobotu večer ruské štátne médiá. Podľa ich správ obvinenia voči Prigožinovi a jeho žoldnierom ruské úrady stiahnu s cieľom „vyhnúť sa krviprelievaniu“.

23:17 Ruský prezident Vladimir Putin sa poďakoval bieloruskému kolegovi Alexandrovi Lukašenkovi za vyjednávania s Jevgenijom Prigožinom. Uviedol to tlačový úrad bieloruského prezidenta.

„Dnes o deviatej večer prezidenti opäť telefonicky hovorili. Bieloruský prezident veľmi podrobne informoval prezidenta Ruska o výsledkoch svojich vyjednávaní s Wagnerovou skupinou,“ konštatuje vyhlásenie bieloruského prezidenta.

„Prezident Ruska vyjadril podporu a poďakovanie svojmu bieloruskému kolegovi za prácu, ktorú urobil,“ dodáva vyhlásenie. Informuje o tom web The Guardian.

20:56 Členova Wagnerovej skupiny opúšťajú mesto Rostov nad Donom.

20:21 Jevgenij Prigožin vo videozázname potvrdil, že jeho bojovníci sa vracajú na svoje základne, aby sa „vyhli krviprelievaniu“. Vyjadril sa, že „dal príkaz na návrat pre riziko preliatia krvi“. „Teraz nadišiel okamih, v ktorom by mohla byť preliata krv, preto uvedomujúc si všetku zodpovednosť za to, že sa na jednej zo strán preleje ruská krv, obraciame naše kolóny a vraciame do poľných táborov,“ povedal šéf wagnerovcov.

19:45 Ruské agentúry informujú, že šéf Wagnerovcov Jevgenij Prigožin potvrdil, že jeho vojaci, ktorí smerovali do Moskvy, sa vrátia späť na základne.

19:34 Ria Novosti informuje, že Jevgenij Prigožin súhlasil s návrhom bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka na zastavenie postupu na ruskom území. Lukašenko s Prigožinom hovoril po dohode s Vladimirom Putinom.

Jevgenij Prigožin
Jevgenij Prigožin, šéf Wagnerovej skupiny. Foto: archívne, Prigozhin Press Service via AP.

19:21 Úrady Moskovskej oblasti oznámili, že do prvého júla rušia všetky masové exteriérové podujatia.

18:58 Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken telefonicky diskutoval o „aktuálnej situácii v Rusku“ so svojimi partnermi z krajín G7 a s hlavným diplomatom Európskej únie. Informuje o tom portál cnn.com.

Na konferenčnom hovore sa zúčastnili ministri zahraničia Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska a Spojeného kráľovstva a šéf diplomacie EÚ. Hovorca amerického rezortu zahraničia uviedol, že Blinken „opäť potvrdil, že podpora Ukrajine zo strany USA sa nezmení“ a že USA „sa budú naďalej úzko koordinovať so spojencami a partnermi“.

18:33 Ria Novosti informuje o streľbe v Rostove nad Donom. Zábery zo sociálnych sietí ukazujú utekajúcich ľudí.

17:59 Moskovský starosta Sergej Sobjanin na platforme Telegram napísal, že niektoré cesty a štvrte v metropole môžu byť uzavreté a situáciu označil za ťažkú. Ako informuje BBC na pondelok tiež nariadil deň voľna v záujem minimalizovania rizík. Vyzval tiež obyvateľov, aby čo najmenej vychádzali von.

17:42 Letenku z ruskej metropoly sa už zrejme kúpiť nedajú a všetky lietadlá sú plné.

Letenky, Moskva

17:40 To, že sa Wagnerovej skupine podarilo prejsť tromi oblasťami Ruska, svedčí podľa analytika Vladimíra Votápka buď o absolútnej neschopnosti ruskej armády alebo o tom, že sa ju nesnaží zastaviť. „Síce predstierajú akciu proti wagnerovcom, predstierajú boj. Občas rozstrieľajú nejaký náklaďák, osobné auto, občas niekde postavia náklaďáky, pri ktorých predstierajú, že sú to zátarasy na ceste, ale v skutočnosti sa ich zastaviť nesnažia, pretože keby chceli, tak ich mohli zastaviť na mnohých miestach. Na to stačí jedna stíhačka.“ povedal vo vysielaní spravodajskej ČT24.

17:22 Kolóny žoldnierskej Wagnerovej skupiny, ktorá sa vzbúrila proti ruskému vedeniu, sa už dostali do Moskovskej oblasti. Wagnerovci prešli okolo obce Barabanovo ležiacej pri diaľnici M4 spájajúcej Rostov nad Donom s Moskvou. Znamená to, že od ruského hlavného mesta sú vzdialení už len dve hodiny jazdy. Informoval o tom prostredníctvom komunikačného kanála Telegram ukrajinský portál INSIDER UA.

17:09 Mesto Rostov nad Donom sa snažia opustiť tisícky ľudí, podľa záberov webu Nexta je preplnená aj železničná stanica.

17:04 Z moskovského letiska v sobotu odlietalo veľa súkromných lietadiel, ktoré smerovali do Turecka alebo nemali zadaný cieľ letu.

16:59 Odborník na jadrové zbrane Vlastislav Bříza vo vysielaní spravodajskej ČT24 uviedol, že v tejto chvíli nejde o občiansku vojnu, ale o vyvrcholenie mocenského boja medzi dvomi skupinami, ktoré sa profilovali posledný rok.

„Na jednej strane Prigožin, ktorého podporoval čečenský vodca Kadyrov a z vojenskej sféry generál Surovikin. Na druhej strane proti nim minister obrany Šojgu, náčelník generálneho štábu Gerasimov a vrchný veliteľ armády Lapin. V tejto chvíli sa ten konflikt vyostril po tom, čo strana ministerstva obrany začínala mať prevahu,“ uviedol.

Dodal, že ide zlú správu pre prezidenta Putin, pretože mu to do istej miery vyhovovalo, pretože bol moderátortýchto vzťahov medzi týmito dvomi znepriatelenými skupinami.„Jedna skupina tak bude musieť prestať existovať,“ myslí si Bříza.

16:53 Wagnerovci na ceste do Moskvy prerazili zátarasy, zastavit ich chcú aj rozpopanými cestami.

16:33 Ruský prezident Vladimir Putin podľa zdroja z ukrajinskej spravodajskej služby rýchlo odišiel z Moskvy do svojej rezidencie v meste Valdaj, ktoré leží približne 400 kilometrov severozápadne od Moskvy. „Máme už informáciu, že Putin odišiel z Moskvy. Previezli ho do mesta Valdaj,“ uviedol web Ukrajinská pravda, ktorý citoval zdroj z ukrajinskej spravodajskej služby.

16:12 Ruské médiá informujú, že jednotky čečenského vodcu Ramzana Kadyrova dorazili do mesta Rostov nad Donom.

16:06 Cesta z Moskvy do mesta Voronež je úplne uzavretá.

Moskva, Voronež

15:46 Ruskí vojaci vytvorili na juhozápadnom okraji Moskvy guľometné palebné pozície. Fotografie, ktoré zverejnil ruský denník Vedomosti, zároveň ukázali ozbrojených policajtov zhromaždených na mieste, kde sa pri ruskom hlavnom meste končí diaľnica M4, ktorá z Rostova nad Donom cez Voronež smeruje do Moskvy. Po tejto ceste sa presúva ruská žoldnierska Wagnerova skupina, ktorá sa vzbúrila proti vedeniu ruskej armády. Informuje o tom portál news.sky.com.

15:33 Európska únia ani NATO neplánujú mimoriadne zasadania v súvislosti so vzburou v Rusku. Informuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na rozhlasovú stanicu Slobodná Európa.

„Veľvyslanci EÚ sa stretnú v pondelok ráno v Luxemburgu a potom sa zídu ministri zahraničných vecí tak, ako bolo plánované. NATO situáciu monitoruje, jeho generálny tajomník sa pre tlač vyjadrí na plánovanej tlačovej konferencii v Litve v pondelok ráno,“ uviedla Slobodná Európa.

Hovorca Európskej únie poznamenal, že Únia „situáciu pozorne monitoruje“, je v kontakte s ambasádormi v Moskve a robí interné konzultácie s členskými krajinami a partnermi. „To, čo pozorujeme, sú vnútorné ruské problémy,“ dodal hovorca.

15:21 Ruský prezident Vladimir Putin údajne opustil Kremeľ, jeho špeciál odletel z Moskvy.

Nexta s odvolaním sa na údaje z Flightradaru informuje, že lietadlo zmizlo zo sledovacieho systému blízko mesta Tver, práve v tejto oblasti sa nachádza jedno z Putinových sídiel

15:14 Predseda úradníckej vlády Ľudovít Ódor odporúča občanom, aby sledovali a riadili sa pokynmi ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí, ktoré občanom neodporúča cestu do Ruskej federácie. Premiér je o situácii v Rusku priebežne informovaný a je v intenzívnom kontakte so šéfmi rezortov zahraničných vecí a obrany, a taktiež s medzinárodnými partnermi. Hovorca predsedu vlády Peter Majer v tlačovej správe informoval, že na budúci týždeň zasadne Bezpečnostná rada SR.

15:11 Ruský vodca Vladimir Putin je „vystrašený“ a vzbura v krajine je priamym výsledkom jeho invázie na Ukrajinu. Vyhlásil to v sobotu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

15:03 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR žiada slovenských občanov, aby necestovali do Ruskej federácie.

Súvisí to s aktuálnou situáciou v Rusku a so zavedením režimu protiteroristickej operácie v Moskve, Moskovskej a Voronežskej oblasti. Rezort zároveň odporúča občanom nachádzajúcim sa na území Ruska prísne dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti, dôsledne dodržiavať pokyny miestnych bezpečnostných zložiek a úradov a vyhýbať sa miestam s vysokou koncentráciou ľudí.

Ako ďalej v tlačovej správe informovala slovenská diplomacia, občania sa v prípade núdze môžu obrátiť na Zastupiteľský úrad SR v Moskve alebo Generálny konzulát v Sankt Peterburgu.

„V súvislosti s vojenskou inváziou Ruskej federácie proti Ukrajine krajiny Európskej únie (EÚ) rozhodli o uzavretí európskeho vzdušného priestoru pre ruské lietadlá a letecké spoločnosti, v rámci ktorého sa obmedzili letecké spojenia s EÚ. Opustenie krajiny prostredníctvom existujúcich leteckých spojení je aktuálne možné s medzipristátím v Turecku, Spojených Arabských Emirátoch, Katare či Egypte,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí. Ďalej informovalo, že vzhľadom na prijaté sankcie voči Rusku sa obmedzili finančné a ďalšie služby na celom území Ruska.

14:59 Ruská armáda sa pri Moskve pripravuje na možný príchod wagnerovcov.

14:53 Hlas podobný hlasu šéfovi Wagnerovej skupiny Jevgenijovi Prigožina na najnovšej nahrávke tvrdí, že jeho vojaci juhoruské mesto Rostov nad Donom obsadili bez jediného výstrelu. Informuje o tom BBC. „Útočili na nás, najskôr delostrelecky a potom vrtuľníkmi. Ale my postupujeme bez jediného výstrelu, nedotkli sme sa ani jedného vojaka základnej vojenskej služby,“ zdôraznil hlas podobný Prigožinovi.

14:35 Situáciu v Rusku pozorne sledujú aj v Lotyšsku. Ako informoval minister zahraničných vecí Edgars Rinkēvičs, posilnili aj ochranu hraníc.

14:32 „Alebo sa chopíme historickej šance alebo stratíme všetko,“ obrátil sa na bieloruskú armádu Valerij Sachaščyk, ktorý je šéfom ministerstva národnej bezpečnosti v Spojenej dočasnej vláde demokratických síl v Bielorusku a zároveň je zakladateľom 2. aeromobilného práporu v rámci ukrajinskej armády.

Bieloruský prezident
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko. Foto: archívne, SITA/AP.

13:57 Úrady ruskej Lipeckej oblasti, ktorá leží severne od Voronežskej oblasti smerom na Moskvu, vyzvali obyvateľov, aby nevychádzali zo svojich domovov. Za dôvod tejto výzvy označili bezpečnostné obavy. Obyvateľov požiadali, aby zostali doma v čase, keď sa ruská žoldnierska Wagnerova skupina snaží dostať do Moskvy. Informuje o tom portál news.sky.com. Lipecká oblasť sa nachádza v ruskom Centrálnom federálnom okruhu.

13:35 V ruskej Voronežskej oblasti sa zrútilo vojenské dopravné lietadlo An-24 a v tej istej oblasti vypukol požiar v sklade ropy. Informoval o tom web ukrajinská pravda s odvolaním sa na informačný kanál Baza. „Lietadlo An-24 spadlo vo Voronežskej oblasti. Pravdepodobne bolo zostrelené. Stroj dopadol neďaleko dediny Kantemirovka. Predbežné správy naznačujú, že zomreli najmenej traja ľudia,“ uviedol kanál Baza. Dodal, že vo Voroneži je veľký požiar skladu ropy. Jeho príčina je zatiaľ neznáma.

13:08 Bojové lietadlo ruského ministerstva obrany podľa ruských médií zaútočilo na diaľnicu M4 Don, ktorá spája Moskvu, Voronež a Rostov nad Donom.

Diaľnicu pravdepodobne využívajú vozidlá patriace ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupine. Cieľom útoku bombou s veľkou výbušnou silou je pravdepodobne poškodiť diaľnicu, aby sa wagnerovci po nej nemohli pohybovať. Zatiaľ sa neobjavili oficiálne správy, či úder bol efektívny. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

12:33 Web Meduza s odvolaním sa na hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova píše, že Vladimir Putin okrem Alexandra Lukašenka o situácii v Rusku informoval aj prezidentov Uzbekistanu a Kazachstanu.

12:22 Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny, ktorá sa vzbúrila proti veleniu armády, vyhlásil, že prezident Vladimir Putin sa mýli, ak ho obviňuje z velezrady. Jevgenij Prigožin povedal, že nijakí vojaci z Wagnerovej skupiny sa neplánujú vzdať na príkaz prezidenta. Najnovší vzdorný odkaz šéfa žoldnierskej organizácie prišiel po tom, ako ho Putin v sobotu ráno v príhovore k národu obvinil z ozbrojenej vzbury. Informuje o tom portál news.sky.com.

Vladmir Putin, príhovor k národu
Vladimir Putin sa v sobotu prihovoril k národu, reagoval na na konanie a vyjadrenia šéfa žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina. Moskva, 24. jún 2023. Foto: archívne, SITA/AP

12:19 Ruské lietadlo vo Voronežskej oblasti bolo údajne zostrelené žoldniermi Wagnerovej skupiny.

12:14 Obyvatelia mesta Voronež natočili silný výbuch skladu palív, ktorý mala zasiahnuť ruská helikoptéra.

12:04 Ozbrojený útok žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina na ruské vojenské velenie v Rostove nad Donom podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) pravdepodobne bude mať významný vplyv na vojnu, ktorú Ruská federácia vedie na Ukrajine.

ISW upozorňuje na to, že Rostov nad Donom je sídlom ruského generálneho štábu, 58. kombinovanej armády a veliteľským centrom spoločnej skupiny ruských vojsk na Ukrajine. Informuje o tom web Ukrajinská pravda. Podľa ISW je Rostov nad Donom „kritickou veliteľskou a riadiacou membránou ruskej armády a akékoľvek ohrozenie prítomnosti ministerstva obrany pravdepodobne bude mať následky na niektoré kritické aspekty vojnovej snahy“.

Russia Ukraine
Vojaci v uliciach mesta Rostov nad Donom, ktoré obsadili žoldnieri z Wagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina (24. jún 2023). Foto: archívne, Vasilij Derjugin, Kommersant Publishing House via AP.

11:20 Z ruskej Voronežskej oblasti sú hlásené ťažké boje medzi žoldnierskou Wagnerovou skupinou a silami ruskej armády a národnej gardy. Ruské letectvo okrem toho pokračuje v útokoch na pozície wagnerovcov riadenými bombami a raketami. Uviedla to na mikroblogovacej sieti Twitter organizácia OSINTdefender, ktorá monitoruje spravodajské informácie z otvorených zdrojov so sústredením na Európu a konflikty vo svete.

11:16 Čečenský vodca Ramzan Kadyrov označil Jevgenija Prigožina za zradcu.

11:13 Situácia v meste Rostov nad Donom, ktoré obsadili členovia Wagnerovej skupiny.

11:09 Podľa britskej vojenskej spravodajskej služby je veľmi málo dôkazov o bojoch medzi wagnerovcami a ruskými bezpečnostnými silami a niektoré pravdepodobne zostávajú pasívne a mlčky súhlasia s Wagnerovou skupinou. Lojalita ruských bezpečnostných síl a ruskej národnej gardy „bude kľúčová pre to, ako sa táto kríza vyvinie,“ konštatoval britský rezort obrany.

10:33 Jevgenij Prigožin na platforme Telegram vyhlásil, že všetci členovia jeho skupiny sú pripravení zomrieť v jeho akcii proti ruskému vojsku. „Všetci sme pripravení zomrieť. Všetkých 25-tisíc a potom ďalších 25-tisíc,“ povedal a dodal, že túto akciu robí „pre ruský ľud“.

Tank, Rostov nad Donom
Tank v meste Rostov nad Donom (24. jún 2023). Foto: SITA/AP.

10:28 Vladimir Putin telefonoval s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom, aby ho informoval o situácii v Rusku.

10:22 Populárny účet Wagnerovej skupiny píše, že Vladimir Putin urobil nesprávne rozhodnutie a v Rusku bude čoskoro nový prezident.

10:18 Všetky kľúčové zariadenia v meste Voronež na juhozápade Ruska rovnako ako v Rostove nad Donom prevzali pod kontrolu príslušníci ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny. Na mikroblogovacej sieti Twitter to napísal poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko s tým, že to pre ruskú službu BBC povedal zdroj blízky vedeniu ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Podľa zdroja FSB zatiaľ nemá konkrétny plán potlačenia vzbury wagnerovcov.

10:03 Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin uviedol, že jeho skupina zostrelila tri vrtuľníky ruského ministerstva obrany a vedenie ruskej armády označil za postarších klaunov. Informuje o tom kanál nevzorovtv.

9:55 Jevgenij Prigožin pohrozil, že ak mu nevydajú ruského ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova, pôjde Moskvu. Informuje o tom kanál nevzorovtv.

9:52 Šéf ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin sa v Rostove nad Donom stretol s predstaviteľmi ruského ministerstva obrany, a to s námestníkom ministra obrany Ruskej federácie generálplukovníkom Junus-Bekom Jevkurovom a so zástupcom náčelníka ruského generálneho štábu generálporučíkom Aleksejevom. Prigožin žiada, aby mu vydali ruského ministra obrany Sergeja Šojgua a náčelníka generálneho štábu Valerija Gerasimova. Informuje o tom kanál nevzorovtv.

Sergej Šojgu
Ruský minister obrany Sergej Šojgu. Foto: archívne, Gavriil Grigorov, Sputnik, Kremlin Pool Photo. via AP.

9:44 Ruské média informujú, že členovia Wagnerovej skupiny vstupujú aj do okrajových častí Volgogradu a Krasnodaru.

9:23 Putin tiež uviedol, že tí, ktorí organizovali a pripravili ozbrojenú vzburu, sa budú za to zodpovedať.

9:17 K situácii sa už vyjadril aj ruský prezident Vladimir Putin a okrem iného povedal, že ozbrojená vzbura je zradou voči Rusku a jeho ľudu.

9:00 Moskovský starosta Sergej Sobjanin na komunikačnej platforme Telegram oznámil, že v meste sa prijímajú „protiteroristické opatrenia“. „V súvislosti s prichádzajúcimi informáciami sa v Moskve prijímajú protiteroristické opatrenia s cieľom posilniť bezpečnosť,“ napísal Sobjanin.  Podľa starostu k ním patria dodatočné kontroly na cestách a obmedzenie verejných zhromaždení v meste. Informuje o tom web Kyiv Independent.

8:13 Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) vyzvala vojakov žoldnierskej Wagnerovej skupiny, aby zatkli svojho šéfa Jevgenija Prigožina a odmietli uposlúchnuť jeho „zločinecké a zradné príkazy“. Prigožin v piatok vyhlásil, že zosadí ruského ministra obrany Sergeja Šojgua, pretože podľa neho prikázal raketový útok proti poľným táborom Wagnerovej skupiny na Ukrajine. FSB označila Prigožinove tvrdenia za „bodnutie do chrbta ruským vojakom“ a uviedla, že ide o podnecovanie na ozbrojený konflikt v Rusku.

8:00 Vitajte pri online textovom prenose (minúta po minúte) v súvislosti so situáciou v Rusku a vojnou na Ukrajine.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jevgenij PrigožinSergej ŠojguValerij GerasimovVladimir Putin
Firmy a inštitúcie FSB Federálna bezpečnostná služba