Pri autonehode zahynul blízky spolupracovník Kim Čong-una

Obrovská vojenská prehliadka v Pchjongjangu
Severná Kórea si v sobotu pripomenula 70. výročie založenia vládnucej Kórejskej strany práce obrovskou vojenskou prehliadkou, ktorú sledoval vodca Kim Čong-un. Po vodcovom prejave nasledoval pochod vojakov vo formáciách, najprv však išli oddiely vojakov oblečených v štýle revolučnej armády, ktorá bojovala v druhej svetovej vojne proti Japonsku. Vrcholom prehliadky bola skupina medzikontinentálnych balistických striel, hoci nie je známe, že by boli aj úspešne otestované. Pchjongjang, 10. október 2015. Foto: SITA/AP

SOUL 31. decembra (WebNoviny.sk) – Pri autonehode zahynul v utorok Kim Jang-gon, blízky spolupracovník severokórejského vodcu Kim Čong-una zodpovedný za vzťahy s Južnou Kóreou. Informovala o tom agentúra AP. Kim Jang-gon (73), ktorý bol tajomníkom severokórejskej vládnucej Strany práce, zomrel na následky zranení, ktoré utrpel v utorok ráno.

Kim bol jedným z najbližších spolupracovníkov Kim Čong-una a snažil sa o zlepšenie vzťahov s Južnou Kóreou. Juhokórejská vláda v stredu zaslala KĽDR list, v ktorom jej v súvislosti s jeho úmrtím vyjadrila sústrasť. Správy o Kim Jang-gonovej smrti prišli v čase ochladnutia vzťahov medzi oboma krajinami po neúspešnom ukončení rokovaní na najvyššej úrovni z 12. decembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un