Prezidentské voľby v Moldavsku vyhrala prozápadná kandidátka Maia Sanduová

Moldova Presidential Elections
Novozvolená prezidentka Moldavska Maia Sanduová. Foto: AP Photo/Roveliu Buga

Druhé kolo prezidentských volieb v Moldavsku vyhrala bývalá ekonómka Svetovej banky Maia Sanduová, ktorá zastáva užšie vzťahy krajiny s Európskou úniou. V súboji o post porazila proruského úradujúceho prezidenta Igora Dodona. Vyplýva to z predbežných výsledkov, ktoré zverejnili v pondelok.

Sanduová podľa nich získala viac ako 57 % hlasov. Informovala o tom Ústredná volebná komisia, podľa ktorej už bolo spočítaných takmer 100 % hlasov.

Veľké počty hlasujúcich

„Ľudia hlasovali vo veľmi veľkých počtoch… hlasovali, pretože im na tom záleží, pretože chcú, aby boli ich hlasy vypočuté,“ reagovala ešte v nedeľu na svoje vedenie v súboji Sanduová a dodala, že „ľudia chcú, aby tí, čo sú pri moci, ponúkali riešenia na ich problémy“.

Dodon v pondelok po zverejnení predbežných výsledkov uznal svoju prehru. „Predbežné výsledky naznačujú, že víťazkou je moja oponentka Maia Sanduová, takže jej chcem predbežne zagratulovať,“ vyjadril sa a zároveň vyzval na pokoj s tým, že nesmú dovoliť destabilizáciu krajiny.

Odlišné vízie

Nedeľné voľby boli všeobecne vnímané ako referendum o dvoch odlišných víziách pre budúcnosť malej východoeurópskej krajiny, ktorá sa nachádza medzi Ukrajinou a Rumunskom.

Súčasná proruská vláda má v rukách len 51 kresiel zo 101-členného parlamentu a nová prezidentka môže parlament v prípade rezignácie premiéra rozpustiť.

Sanduová a Dodon, ktorého označoval ruský prezident Vladimir Putin za svojho preferovaného kandidáta, sú rivalmi od roku 2016, keď Dodon tesne porazil Sanduovú v prezidentských voľbách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor DodonMaia SanduVladimir Putin