Prezidentom Filipín chce byť sliepka i vládca Zeme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Filipíny

MANILA 23. novembra (WEBNOVINY) – Voľby filipínskeho prezidenta sa síce uskutočnia až na budúci rok, už teraz je však jedno isté – nudné určite nebudú. O post hlavy 12. najľudnatejšej krajiny planéty sa pobije „muž, ktorý chodí ako sliepka“, človek vyhlasujúci sa za „konečného mesiáša“ a „Najvyššieho vládcu Zeme“, ako aj Filipínec, ktorého hlavným volebným programom je „zmena napätia elektrických zásuviek v krajine“. Ich šance na víťazstvo v májových voľbách označili miestne médiá za „prakticky neexistujúce“.

Vôbec prvým registrovaným kandidátom sa stal ešte v piatok Rigoberto Madera. Šesťdesiatdvaročný muž označuje samého seba za „Hviezdneho generála Diamantové eso“, „Vrchného vládcu Zeme“, „imperátora“ a „posledného mesiáša“. Ďalším „perspektívnym“ uchádzačom o najvyššiu štátnu funkciu je 60-ročný George Samia. Jeho hlavnou devízou v predvolebnom súboji má byť fakt, že dokáže „poskakovať ako sliepka“. Médiá už stihol požiadať, aby ho častovali titulom „Samia Manok“. Slovo „manok“ označuje vo filipínčine práve sliepku.

Taxikár Wendell Lope trval na svojej registrácii aj napriek tomu, že v 34 rokoch nespĺňa potrebnú 40-ročnú vekovú hranicu. Po prípadnom zvolení za prezidenta chce žalovať Španielsko, Spojené štáty a Japonsko za škody spôsobené Filipínam počas koloniálnej éry zo 16. storočia. Jeho pravdepodobný budúci politický rival, 70-ročný David Torralba Alimurung, má ďaleko ambicióznejšie plány. Reprezentant politického zoskupenia Majestátna aliancia pozitívnych aktivistov chce bojovať proti globálnym zmenám klímy – zalesňovaním Blízkeho východu.

Zaujímavý je aj program 49-ročného Daniela Magtigru. „Rozvinieme sa len vtedy, ak budeme ako Američania používať 110 voltov. Bude to mať aj ďalšiu výhodu – ak vás potrasie, nebude to až také strašné,“ vysvetlil politik. Filipíny v súčasnosti, podobne ako napríklad kontinentálna Európa, používajú prúd s napätím 220 voltov.

Bizarní kandidáti sa o post prezidenta uchádzajú už od pádu autokratického režimu Ferdinanda Marcosa v roku 1986. V minulých voľbách sa do boja o kreslo hlavy štátu zapojil človek vyhlasujúci sa za Ježiša Krista aj údajný priamy potomok Adolfa Hitlera.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať