Prezidentka Čaputová žiada skorší termín predčasných volieb ako 30. september, hovorí o chaose a smršti

PREZIDENT: Správa o stave republiky
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas vystúpenia v pléne Národnej rady SR. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher
  • aktualizované 16. februára o 16:52

Prezidentka Zuzana Čaputová žiada skorší termín predčasných volieb ako 30. septembra. Situácia v parlamente začína byť podľa hlavy štátu neprehľadná, pri niektorých návrhoch poslancov sú dokonca ohrozené nielen ústavné princípy, ale aj verejné financie.

Neúnosná situácia pre Slovensko

„Situácia v parlamente pripomína skôr chaos než zodpovednú správu vecí verejných. Žiadam politických lídrov, aby váhou svojej autority zastavili legislatívnu parlamentnú smršť ohrozujúcu ústavné princípy a verejné financie, pretože takáto situácia je pre Slovensko neúnosná a žiada si skorší termín predčasných volieb,“ uviedla na margo súčasného diania v Národnej rade SR Zuzana Čaputová.

Impulzom pre najnovšie vyjadrenie prezidentky mali byť podľa jej hovorcu Martina Strižinca nielen návrhy lídra OĽaNO Igora Matoviča, ale všeobecne celkové dianie v parlamente. Posunúť termín predčasných volieb na skorší termín ako 30. september žiada nielen časť opozície, ale za potrebný ho označili dokonca aj bývalí slovenskí prezidenti.

Strana Smer-SD iniciovala mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR s návrhom na konanie volieb 24. júna. O tomto návrhu by mali rokovať poslanci ešte vo štvrtok popoludní.

Výzvy k úradníckej vláde

Prezidentka v priebehu dňa zareagovala aj na štvrtkové výzvy zo strany opozičných politických subjektov.

„Pre politický chaos je príznačné, že ma dnes k vymenovaniu úradníckej vlády vyzvali strany, ktoré ešte včera tvrdili, že by jej za žiadnych okolností nevyslovili dôveru,“ poznamenala Čaputová.

Zdôraznila, že nezodpovedné a populistické návrhy niektorých poslancov v parlamente nezastaví vláda bez parlamentnej podpory.

„Tie môžu zastaviť iba parlamentní lídri a dohoda na skoršom termíne predčasných volieb, po ktorom volám konzistentne od decembra, keď vláde bola vyslovená nedôvera. Dohodu politických strán na septembrovom termíne som pripustila iba preto, že inak hrozilo neprijatie zmeny ústavy a ďalší polrok by sa o predčasných voľbách vôbec nemohlo rozhodovať,“ dodala prezidentka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMartin StrižinecZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti