Prezidentka Čaputová vystúpila na Valnom zhromaždení OSN, medzinárodná politika zlyhala pri očkovaní

Zuzana caputova
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: SITA/AP

Na celom svete bolo podaných viac ako päť miliárd dávok vakcín proti COVID-19, z toho však takmer 75 percent len v desiatich krajinách. V 50 krajinách sveta je zaočkovanosť nižšia ako päť percent a v polovici z nich dosahuje len jedno percento.

Tento stav je podľa prezidentky Zuzany Čaputovej zlyhaním medzinárodnej politiky, na ktoré svet hľadí v priamom prenose. Hlava štátu tom povedala počas svojho dnešného prejavu na Valnom zhromaždení Organizácie Spojených národov, na ktorom sa zúčastnila prostredníctvom telemostu.

Vakcíny poskytujú cestu von z pandémie

Prezidentka skonštatovala, že vďaka vakcínam je na tom svet lepšie ako pred rokom a že vakcíny poskytujú jednoznačnú cestu von z pandémie. Kde však vedci pri vývoji vakcín uspeli, politika zlyháva. „Vakcinačný egoizmus len odďaľuje koniec pandémie a poskytuje vírusu čas na vznik nových smrteľnejších mutácií. Solidarita by mala byť záväzným princípom, nie voliteľnou možnosťou. Vakcíny musia byť dostupné pre všetkých, a preto Slovensko bude pokračovať v podpore projektu COVAX,“ uviedla Čaputová.

Dodala, že aj keď sa svet postupne blíži k zvládnutiu pandémie COVID-19, nemá sa ponáhľať k návratu do normálu len preto, že môže.

Slovensko sa stane klimaticky neutrálnym štátom

Hlava štátu zdôraznila, že okrem zvládnutia pandémie je dôležité aj zachrániť planétu Zem. Jej záchrana znamená urýchlenie reakcie sveta na klimatickú krízu. „Zistenia nedávnej správy IPCC môžu byť šokujúce. Správa však len konštatuje fakty. Za menej ako šesť mesiacov sa nám podarilo uzavrieť globálnu dohodu o spravodlivom zdaňovaní. Rovnako rýchlo musíme dosiahnuť aj dohodu, ktorá zabráni ďalším nadmerným únikom emisií uhlíka do atmosféry,“ zdôraznila prezidentka. Dodala, že konferencia COP26 v Glasgowe musí udať tempo pre podstatne rýchlejšiu zmenu konania a radikálne zníženie emisií.

Slovensko do roku 2030 zníži svoje emisie o 55 percent a do roku 2050 sa spolu s ostatnými krajinami Európskej únie stane klimaticky neutrálnym. Do roku 2023 prestaneme tiež používať uhlie na výrobu elektriny a tepla. V nasledujúcich rokoch navyše vynaložíme takmer šesť percent nášho HDP na obnovu hospodárstva, z čoho jedna tretina pôjde na transformáciu nášho hospodárstva na takzvanú zelenú ekonomiku,“ povedala prezidentka.

Porušovanie pravidiel ohrozuje všetkých

Čaputová vyhlásila, že je potrebné oddeliť hospodársky rast od degradácie, ktorá je planéte spôsobovaná. Tiež je podľa nej potrebné najviac podporiť tých, ktorí sú zmenami na planéte najviac zasiahnutí a musia utekať zo svojich domovov v dôsledku povodní či sucha. „Na Slovensku bude do roku 2025 polovica územia našich národných parkov v bezzásahovom režime. Za desať rokov to budú až tri štvrtiny celkovej rozlohy našich národných parkov,“ povedala prezidentka.

Hlava štátu v prejave uviedla, že ak sa nepodarí zastaviť globálne otepľovanie, budú trpieť budúce generácie. Zlyhanie tak podnieti multilateralizmus a násilie. Záchrana planéty preto podľa Čaputovej znamená aj podporu medzinárodného poriadku založeného na pravidlách právneho štátu doma aj v zahraničí. „Porušovanie týchto pravidiel ohrozuje nás všetkých, nielen tých, ktorých sa priamo dotýka na Ukrajine, v Sýrii, Mjanmarsku alebo v regióne Sahelu,“ dodala. Hlavnou úlohou Bezpečnostnej rady OSN je podľa hlavy štátu udržiavať medzinárodný mier a bezpečnosť. „Príliš často však vidíme, ako nie je schopná konať. O zastavení násilia a poskytnutí humanitárnej pomoci sa nemožno dohadovať a vyjednávať, musí to byť naša najvyššia priorita,“ povedala Čaputová.

Podpora žien a dievčat v Afganistane

Prezidentka na záver prejavu uviedla, že spoločenstvo by si malo vziať ponaučenie z toho, čo sa v posledných mesiacoch odohralo v Afganistane. „V posledných dvoch desaťročiach mohli dievčatá a ženy v Afganistane vykonávať svoje legitímne práva. O tieto nemôžu byť pripravené. Spoločne s predsedníčkou vlády Islandu, predsedníčkou vlády Nového Zélandu a ďalšími politickými líderkami sme spustili výzvu na podporu afganských dievčat a žien. Vyzývam vás, aby sme spojili svoje sily a zabezpečili,
aby sa toto naše úsilie premenilo aj na konkrétne kroky podpory,“ zdôraznila prezidentka.

Čaputová svoj príhovor uzavrela myšlienkou, ktorú pápež František počas svojej nedávnej návštevy adresoval mladým na Slovensku. „Nenechajte sa ovládnuť smútkom alebo rezignovaným znechutením tých, ktorí hovoria, že sa nič nezmení.“ Hlava štátu vyzvala, aby sa práca na zmene k lepšiemu začala už teraz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin StrižinecZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Organizácia Spojených národov (OSN)