Prezident Putin uviedol jadrové sily do pohotovosti

Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované 27. februára 17:59

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil uvedenie ruských jadrových odstrašujúcich síl do pohotovosti. Urobil tak v čase rastúceho napätia so Západom pre inváziu na Ukrajine.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Na stretnutí s poprednými predstaviteľmi v nedeľu Putin vyhlásil, že vedúce mocnosti v NATO urobili „agresívne vyjadrenia“ a Západ uvalil na Rusko vrátane neho tvrdé sankcie. Následne nariadil ministrovi obrany a náčelníkovi generálneho štábu armády, aby uviedli jadrové odstrašujúce sily do „osobitného režimu bojovej povinnosti“.

Na Putinovo nariadenie už zareagovala veľvyslankyňa Spojených štátov pri Organizácii Spojených národov Linda Thomas-Greenfield, ktorá ho podľa spravodajského portálu BBC označila za neprijateľné. „Znamená to, že prezident Putin eskaluje túto vojnu spôsobom, ktorý je úplne neprijateľný a musíme pokračovať v obmedzovaní jeho činov najsilnejším možným spôsobom,“ povedala v rozhovore pre CBS News.

Nariadenie ruského je podľa generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga „nebezpečné“ a „nezodpovedné“. „Samozrejme, že keď skombinujete túto rétoriku s tým, čo robia na Ukrajine, vedú vojnu proti nezávislému, zvrchovanému národu, vedú úplnú inváziu na Ukrajinu, to pridáva na vážnosti situácie,“ povedal Stoltenberg pre televíziu CNN.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy