Prezident Duda chce poskytnutie bezpečnostných záruk pre Ukrajinu na samite NATO vo Vilniuse

Andrzej Duda, Volodymyr Zelenskyj
Poľský prezident Andrzej Duda s manželkou Agatou vítajú ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s manželkou Olenou, keď sa stretávajú v Prezidentskom paláci vo Varšave. Foto: SITA/AP

Poľský prezident Andrzej Duda v stredu povedal, že chce, aby Ukrajina na nadchádzajúcom júlovom samite Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) v litovskom Vilniuse „získala bezpečnostné záruky“. Ako referuje spravodajský web CNN, povedal to počas schôdzky s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vo Varšave.

Záruky pre Ukrajinu

Zelenskyj je na návšteve susedného Poľska, jedného z najbližších spojencov Kyjeva, aby podpísal bilaterálne dohody a spoločne s Dudom zorganizoval ekonomické fórum.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Verím, že západný smer ukrajinskej ekonomickej aktivity zostane zachovaný. Podporujeme snahu Ukrajiny o členstvo v Európskej únii a NATO,“ povedal Duda na spoločnej tlačovej konferencii so Zelenským. „Počas samitu vo Vilniuse chceme pre Ukrajinu získať bezpečnostné záruky.“

Ekonomický partner

Duda tvrdí, že Poľsko je v súčasnosti najväčším ekonomickým partnerom Ukrajiny. „Súvisí to so súčasnou situáciou a všeobecnou zmenou, keďže východný smer sa pre Ukrajinu úplne zatvoril. Som presvedčený, že tento trend bude pokračovať aj v budúcnosti, že Ukrajina bude spolupracovať so Západom ako súčasť spoločenstva, ako súčasť Európskej únie,“ dodal Duda.

Podľa údajov Svetovej banky z roku 2020, čo je posledný rok, za ktorý boli údaje k dispozícii, bolo druhým najväčším obchodným partnerom Ukrajiny práve Poľsko. „Hlboko veríme, že spoločnými silami znovu vybudujeme Ukrajinu krajšiu, ako bola. Všetko bude nové, úplne nová budúcnosť,“ skonštatoval poľský prezident.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvySvetová banka