Premiér Matovič prišiel o svojho externého poradcu, Kalinský sa vzdal funkcie

Igor Matovič
Premiér Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 22. januára 2021, 16:07

Pavol Kalinský vylúčil prepojenie medzi projektami, na ktoré získalo občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť dotácie a svojim pôsobením na Úrade vlády SR. Uviedol to v statuse na sociálnej sieti. Zároveň oznámil, že vo funkcii externého poradcu predsedu vlády SR Igora Matoviča (OĽaNO) končí.

„Vylučujem akékoľvek spájanie úspešnosti projektu s mojím súčasným pôsobením, nakoľko hodnotenie projektov bolo anonymné, prostredníctvom nezávislých hodnotiteľov, ktorých pôsobenie neovplyvňuje pôsobenie toho ktorého vedenia štátu či ministerstva,“ napísal Kalinský.

Žiadosti o projekty podávalo OZ skôr

Doplnil, že žiadosti o projekty podávalo občianske združenie (OZ) v čase, keď ešte neuvažoval nad tým, že by mohol pôsobiť ako externý poradca premiéra.

„Zároveň platí, že od začiatku dodávania externých služieb pre Úrad vlády SR nevyvíjam žiadnu podnikateľskú činnosť, ktorá by mohla byť považovaná za konflikt záujmov a tiež sa neuchádzam o žiadne granty a dotácie pre OZ Pre lepšiu spoločnosť či iné, kde som predsedom či členom,“ dodal.

Raši žiada Budajove odstúpenie z funkcie

Denník Hospodárske noviny vo štvrtok 21. januára uviedol, že OZ Pre lepšiu spoločnosť získalo dve dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) v celkovej výške 390-tisíc eur.

Podpredseda strany Hlas-SD Richard Raši preto vyzval ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO), aby odstúpil z funkcie. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) reagovalo stanoviskom, v ktorom uviedlo, že OZ si podalo žiadosti o dotácie ešte v roku 2019, keď rezort viedlo bývalé vedenie.

Udelenie dotácie vraj bolo legitímne

Všetky projekty sú podľa Budaja zároveň posudzované po administratívnej aj odbornej stránke viacerými sekciami MŽP SR, ktoré v danej veci nie sú v konflikte záujmov.

Napriek tomu, že MŽP SR považuje udelenie dotácie za legitímne, celou vecou sa ešte bude zaoberať oddelenie vnútorného auditu, na ktoré minister podá podnet. Zároveň sa obrátil na Ministerstvo financií SR, ktoré zastupuje Európsku úniu pri dohľade nad zákonnosťou európskych dotácií.

Fico o korupcii a konflikte záujmov

Predseda strany Smer-sociálna demokracia Robert Fico na piatkovej tlačovej konferencii uviedol, že Pre dotácie udelené Pavlovi Kalinskému by mohlo byť voči Slovensku začaté konanie zo strany Európskej komisie (EK).

Ako uviedol, udelenie dotácií pre občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť považuje za korupciu, konflikt záujmov a porušenie smernice Európskej únie (EÚ), ktorá podmieňuje čerpanie eurofondov dodržiavaním pravidiel právneho štátu.

Podľa Fica je možné, že sa celým prípadom bude zaoberať aj EK a Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF). Konanie by podľa Fica mohlo skončiť aj tak, že by EK pozastavila Slovensku možnosť čerpať eurofondy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán BudajPavol KalinskýRichard RašiRobert Fico
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaMF Ministerstvo financií SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SROLAF Európsky úrad pre boj proti podvodomSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)